Gdy biura podróży bankrutują. O czym trzeba pamiętać organizując wyjazd na własną rękę.

Jakie działania warto podjąć, aby wymarzone wakacje z biurem podróży były udane i nie zakończyły się koczowaniem na lotnisku? Trzeba na wyjazd spojrzeć kompleksowo i rozważyć różne scenariusze. Warto założyć, że nie wszystko potoczy się zgodnie z planem i zastanowić się jak zminimalizować negatywne skutki.

 

 

Ogłoszenie upadłości przez biuro podróży Neckermann Polska w 2019 r. wstrząsnęło rynkiem turystycznym. Głównym powodem problemów operatora było co prawda ogłoszenie upadłości przez spółkę matkę czyli słynną firmę Thomas Cook GMBH. Jednak nie zmienia to faktu, że zaufanie klientów do największych czy najpopularniejszych touroperatorów zostało poważnie zachwiane.

 

Ufać ale sprawdzać

 

Planując upragniony urlop warto wziąć pod uwagę nie tylko kierunek wycieczki, ale kwestie związane z samym biurem podróży. Na początek warto sprawdzić Centralną Ewidencję i Wykazy w Turystyce na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Można tam znaleźć informacje na temat wysokości zabezpieczenia finansowego jakie posiada biuro podróży. Interesujące mogą być również inne kwestie związane z działalnością touroperatora – choćby czy biuro nie zawiesiło swojej działalności lub nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o wykreślenie z rejestru. Jeśli touroperator nie figuruje w ewidencji to wskazówka, że nie należy korzystać z jego usług.

 

Upadłość biura podróży – co zrobić?

 

Turyści muszą otrzymać od touroperatora na piśmie dokładną informację o posiadanym przez niego zabezpieczeniu finansowym i procedurze wypłaty pieniędzy. Klienci rzadko dokładnie czytają umowy, więc takie informacje mogą im umknąć, jednak dane jak odzyskać pieniądze w razie bankructwa biura podróży zawsze warto mieć ze sobą.

 

Choroba w rodzinie albo kradzież paszportu przed wyjazdem

 

Oprócz kłopotów z biurem podróży warto również założyć nieprzewidziane problemy własne. Los czasem płata figle i choroba tuż przed terminem wycieczki albo utrata paszportu, kiedy na wyrobienie nowego nie starczy już czasu, wcale nie zdarza się rzadko. Taka sytuacja nie zawsze musi kończyć się utratą pieniędzy. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży może zaoszczędzić dodatkowych problemów. W zależności od ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca pieniądze w razie nieszczęśliwego wypadku czy nagłego zachorowania, szkody na mieniu, która wymaga obecności ubezpieczonego czy innych zdarzeń losowych, niezależnych od woli ubezpieczonego.

 

Wypadek na wakacjach – czy ubezpieczenie touroperatora jest wystarczające?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami biura podróży są zobowiązane do zapewnienia swoim klientom ubezpieczenia turystycznego. Jednak szczegółowe warunki takiej polisy nie zostały uregulowane. Dlatego w praktyce touroperatorzy zapewniają najtańszą wersję ubezpieczenia, co daje pozorną ochronę. Dlaczego? Koszty leczenia za granicą bardzo często przekraczają 10.000 zł – a taka jest zazwyczaj podstawowa wysokość sumy ubezpieczenia. Niestety, jeśli koszty opieki medycznej będą wyższe, różnicę trzeba będzie pokryć z własnych środków. Wystarczy jednak wykupić we własnym zakresie ubezpieczenie turystyczne, które będzie zapewniać pełną i realną pomoc finansową w razie kłopotów zdrowotnych w podróży. Dodatkowo polisa może zawierać rozszerzenia np. dla osób uprawiających sporty ekstremalne, albo takie które pozwolą odzyskać koszty utraconego bagażu czy sprzętu sportowego. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

 

Jak szybko znaleźć najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

 

Rozwiązanie jest proste i dosłownie w zasięgu ręki. Indywidualne ubezpieczenie turystyczne dzięki multiagencji ubezpieczeniowej Asekuro. Firma, która może pochwalić się współpracą ze znanymi i renomowanymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, przekazuje w ręce klientów pierwszą na rynku mobilną aplikację do ubezpieczeń osobistych – komunikacyjnych (OC i AC), mieszkań i domów, ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i oczywiście turystycznych. Wystarczy pobrać aplikację na swojego smartfona, utworzyć profil i wybierać ubezpieczenie spośród najlepszych ofert na rynku.

 

Pobierz teraz !
Jeżeli podoba Ci się idea kupowania ubezpieczeń bez wychodzenia z domu, ściągnij aplikację i sam sprawdź jak działa