Jak powstaje przepięcie? Jak chronić siebie i sprzęt elektryczny?

Asekuro.pl > Majątkowe  > Jak powstaje przepięcie? Jak chronić siebie i sprzęt elektryczny?

Jak powstaje przepięcie? Jak chronić siebie i sprzęt elektryczny?

Burze wraz z piorunami i grzmotami są zjawiskiem powszechnym, szczególnie wiosną. Z danych statystycznych wynika, że w tym samym czasie na Ziemi trwa około 1.800 burz, zaś w każdej sekundzie w Ziemię trafia 100 błyskawic.

Piorun to zjawisko bardzo gwałtowne i niezwykle groźne, a jego moc niszczy wszystko, nawet izolatory w liniach elektrycznych wysokiego napięcia. Gdy piorun uderzy bezpośrednio w przewód linii elektroenergetycznej powstanie na nim przepięcie o wartości około 6 milionów Voltów. Uderzenie pioruna bezpośrednio w sieć elektroenergetyczną lub w pobliżu sieci potrafi trwale uszkodzić urządzenia elektryczne.

Uszkodzenia sprzętu elektronicznego wskutek przepięć stają się coraz bardziej kosztowne. Wyniki badań wskazują, że ponad jedna trzecia szkód w sprzęcie elektronicznym spowodowana była przepięciami od wyładowań piorunowych. Wyładowanie i towarzysząca mu wysoka temperatura może powodować pożary domów, rozrywać pnie drzew i mury, odrywać płyty kamienne wykładzin dachowych, wywoływać uszkodzenia instalacji elektrycznych, telefonicznych i innych opartych o metalowe przewody, niszczyć urządzenia elektryczne. W okresie burz powinniśmy postarać się o zabezpieczenie sprzętu elektronicznego przed niszczącą siłą wyładowań, a jeśli nie możemy zapobiec lub zminimalizować strat w sprzęcie elektronicznym spowodowanych uderzeniem pioruna, jeśli nie posiadamy właściwych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych lub posiadane ograniczniki przepięć okażą się niewystarczające, warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek przepięć.

Jak powstaje przepięcie?

Gdy piorun uderzy bezpośrednio w przewód linii elektroenergetycznej powstanie na nim przepięcie o wartości około 6 milionów Voltów. Gdy piorun uderzy w ziemię, prąd piorunowy wpływa do gruntu i rozchodzi się koliście wokół miejsca uderzenia. Jeżeli w pobliżu jest zakopany kabel, może nastąpić przeskok iskry pomiędzy punktem uderzenia pioruna a kablem. W czasie przeskoku, iskra elektryczna może pokonać odległość do 10 metrów, a prąd piorunowy rozpływa się po kablu w obu kierunkach.

Uderzenie pioruna bezpośrednio w sieć elektroenergetyczną lub w wyniku uderzenia w pobliżu sieci, tzw. impuls elektromagnetyczny ma destrukcyjny wpływ na urządzenia elektryczne.

Jak uchronić sprzęt elektryczny przed skutkami przepięcia?

W celu ochrony przed skutkami wyładowań atmosferycznych wysoko położone domy mieszkalne powinny być zabezpieczone piorunochronem, a instalacje elektryczne – bezpiecznikami przeciwprzepięciowymi. Standardowe domowe bezpieczniki tzw. korki, nie uchronią nas przed ładunkiem pioruna.

Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu, powinniśmy zamknąć okna, unikać korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie. Korzystanie z tych urządzeń grozi bowiem porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji. Sprzęt domowy, zwłaszcza elektroniczny, należy odłączyć od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych, co zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Uszkodzenia sprzętu elektronicznego wskutek przepięć są coraz bardziej kosztowne. Wyniki badań statystycznych wskazują, że ponad jedna trzecia szkód w sprzęcie elektronicznym spowodowana była przepięciami od wyładowań piorunowych. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma możliwość uwzględnienia przepięć w ubezpieczeniu nieruchomości. Warto zastanowić się, czy nie lepiej uniknąć zmartwienia i kosztów naprawy lub kupna nowych urządzeń kupując polisę chroniącą nas od takich zdarzeń.