Jaka polisa dla amatora sportu?

Jaka polisa dla amatora sportu?

Dla osób podróżujących, które aktywnie spędzają wakacje, wybór odpowiedniej polisy jest szczególnie ważny, gdyż uprawianie sportu znacznie podwyższa ryzyko kontuzji, a koszty leczenia i hospitalizacji za granicą są wysokie.

Wakacyjne wyjazdy to czas odpoczynku od problemów dnia codziennego – warto zawczasu pomyśleć o ochronie ubezpieczeniowej, żebyśmy na spokojnie i bez zmartwień mogli cieszyć się aktywnym wypoczynkiem.

Towarzystwa ubezpieczeniowe dzielą z reguły sporty na:

  • sporty amatorskie (lub rekreacyjne uprawianie sportu),

  • sporty podwyższonego ryzyka,

  • sporty zawodowe (zawody sportowe),

  • sporty ekstremalne

Oczywiście im bardziej ryzykowny sport i im wyższy poziom ryzyka urazu, tym wyższa składka. Ale o ile w przypadku sportów ekstremalnych ubezpieczyciele są zgodni, o tyle listy sportów podwyższonego ryzyka i amatorskich różnią się w zależności od towarzystwa.

Wielu podróżujących bagatelizuje rekreacyjne sporty, uznając, że nie noszą one ze sobą żadnego ryzyka. W większości przypadków ubezpieczenie w podstawowym wariancie obejmuje ochroną amatorskie sporty, ale warto się upewnić przed wyjazdem, sięgając do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Na aktywny urlop w Polsce przyda się specjalne ubezpieczenie NNW obejmujące ochroną uprawianie danej dyscypliny – na przykład NNW członków załogi jachtów przeznaczonych dla turystycznej lub sportowej rekreacji. Takie ubezpieczenie warto mieć również z tego względu, że ochrona nie ogranicza się tylko i wyłącznie do przebywania na wodzie, ubezpieczyciel przewiduje ochronę nie tylko podczas pływania, postoju czy holowania, ale też w trakcie manewrów w porcie czy transportu lądowego w sezonie letnim.