Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Asekuro.pl > Emerytalne  > Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Starość i emerytura to, szczególnie dla ludzi młodych, pojęcia raczej abstrakcyjne. Mało który dwudziestolatek myśli o sobie jako o przyszłym emerycie, a jakiekolwiek próby finansowego zabezpieczenia podejmuje się na kilka/ kilkanaście lat przed emeryturą.

 

Oszczędzanie nie jest czymś naturalnym dla Polaków. Publikowane przez KNF raporty pokazują, że zaledwie 8% naszego społeczeństwa deklaruje, że regularnie odkłada pieniądze, a ponad połowa z nas przeznacza wszystkie swoje dochody na bieżące potrzeby.

Oczywiście dzięki obowiązkowemu systemowi emerytalnemu każdy, kto pracuje, część swojej wypłaty przeznacza na składki emerytalne, więc i emerytura będzie mu w przyszłości wypłacana. Jednak wiadomo nie od dziś, że emerytury wypłacane nam z ZUSu i OFE będą bardzo niskie lub wręcz niewystarczające do życia. Powodów takiej sytuacji jest wiele, ze zmianami demograficznymi na czele, fakty są jednak brutalne: jeśli chcemy zachować na starość standard życia porównywalny do tego z okresu naszej aktywności zawodowej – musimy zadbać o to sami.

Aby wypełnić lukę między tym, co ZUS nam miesięcznie wypłaci, a zadowalającą nas kwotą, ekonomiści radzą odkładać miesięcznie, jeśli to możliwe, 10% naszego dochodu brutto. Powinna to suma, która nie zagrozi płynności naszych finansów, ale też będzie realnie budować i powiększać kapitał, stanowiący nasze zabezpieczenie na przyszłość.

Wracając do pytania – kiedy zacząć? Najlepiej od początku naszej aktywności zawodowej. Dzięki temu możemy oszczędzać wpłacając drobne kwoty. Jeśli zaczniemy w wieku lat 50, to żeby zabezpieczyć się w kilkanaście lat będziemy musieli wyrzekać się co miesiąc sporej części naszej pensji. Przykładowo: osoba, która zacznie odkładać w wieku 25 lat 50 zł miesięcznie zgromadzi o wiele większy kapitał niż osoba, która w wieku 50 lat zacznie odkładać 300 zł.

Osoby młode zyskują na takim oszczędzaniu podwójnie – z jednej strony kwoty wpłacane powiększają wartość naszego odkładanego zabezpieczenia, działa jednak też tzw. „zasada śnieżnej kuli” – czyli im dłużej oszczędzasz, tym większy kapitał jesteś w stanie uzbierać.