KNF ostrzega – obowiązkowe składki nie zapewnią nam godnej emerytury

Asekuro.pl > Emerytalne  > KNF ostrzega – obowiązkowe składki nie zapewnią nam godnej emerytury

KNF ostrzega – obowiązkowe składki nie zapewnią nam godnej emerytury

Poważne rozważania na temat przyszłej emerytury należy podjąć jak najwcześniej – jeszcze w okresie aktywności zawodowej. Wtedy bowiem osoba pracująca ma realny wpływ na wysokość przyszłej emerytury, może podjąć decyzję o gromadzeniu oszczędności emerytalnych oraz wybrać najwłaściwszy według niej sposób oszczędzania.

W obecnej sytuacji, biorąc pod uwagę kondycję systemu emerytalnego w Polsce, dodatkowe oszczędzanie na emeryturę to już nie tylko zalecana ostrożność, ale wręcz konieczność. Wyraźnie mówi nam o tym komunikat Komisji Nadzoru Finansowego z marca 2010 roku: „O emeryturę trzeba zadbać samemu – ile odłożymy, tyle będziemy mieli na starość. Przewiduje się, że emerytura z dwóch obowiązkowych filarów (…) będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia”.

Oszczędzanie we własnym zakresie jest koniecznością dla tych osób, które oczekują utrzymania po przejściu na emeryturę standardu życia porównywalnego z tym z okresu aktywności zawodowej – czyli de facto nas wszystkich.