Ubezpieczenia narciarskie

Asekuro.pl > Turystyczne  > Ubezpieczenia narciarskie

Ubezpieczenia narciarskie

Koniec listopada tradycyjnie jest czasem, kiedy zaczynają działać wyciągi narciarskie i sezon można uznać za rozpoczęty.

Narciarstwo jest w Polsce coraz popularniejsze, według aktualnych danych sport ten uprawia już 8 mln osób i liczba ta wciąż rośnie. Wyjeżdżamy na narty nie tylko w „nasze” góry, popularnością cieszą się m.in. trasy słowackie i alpejskie. Aby jednak radość z jazdy i wypoczynku była pełna, musimy pamiętać o zabezpieczeniu finansowym w razie kontuzji na nartach.

Darmowy dokument, który zapewnia nam zwrot kosztów leczenia za granicą to karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), wydawana przez NFZ. W celu otrzymania takiej karty należy udać się do oddziału NFZ, przedstawić dokument potwierdzający, że jest się ubezpieczonym (np. ZUS RMUA, dowód wpłaty składek) i wyrobić odpowiedni dokument. Karta ta zapewnia nam zwrot kosztów leczenia w takim zakresie, jaki jest bezpłatny w kraju, do którego przyjechaliśmy – pokryje nam koszty leczenia urazu, ale już nie ratownictwa i transportu (które są darmowe w Polsce, ale na Słowacji i w karajach alpejskich koszty pokrywa poszkodowany).

Typowymi urazami narciarskimi są naciągnięcia/zerwania więzadeł i ścięgien oraz złamania kończyn dolnych i górnych, i w takich przypadkach karta EKUZ wystarczy, by pokryć koszty leczenia. W przypadku sportu takiego jak narciarstwo równie ważne jak samo leczenie jest jednak ratownictwo na stoku, które w razie potrzeby, jeśli nie wykupimy ubezpieczenia podróżnego, musimy zorganizować sobie we własnym zakresie. Ratownictwo, transport do szpitala i powrót do Polski na dalsze leczenie są wyjątkowo drogie, szczególnie w przypadku wypadków na stoku narciarskim, w rejonach górskich, gdzie dostęp do poszkodowanego często jest utrudniony.

Poza pokryciem wyżej wymienionych kosztów, dobra polisa narciarska powinna zawierać również ubezpieczenie NNW, które zapewni nam świadczenie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci, sprzętu sportowego. Bardzo ważne dla narciarza jest też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zapewni nam ochronę przed skutkami finansowymi, jeśli wyrządzimy komuś krzywdę na stoku.

W Polsce polisy turystyczne nie stanowią dużego wydatku – za jeden dzień ubezpieczenia płacimy około 10 zł, czyli składkę najniższą w Europie. Nasi zachodni sąsiedzi muszą zapłacić dwa, trzy, a nawet (w przypadku Belgów) siedem razy więcej. Jeszcze do niedawna większość amatorów sportu w Polsce nie przywiązywała wagi do ochrony ubezpieczeniowej, na szczęście sytuacja zmienia się na korzyść i obserwujemy wzrost zainteresowania zakupem polisy na wyjazdy sportowe. Warto wykorzystać fakt, że polisy podróżne są u nas stosunkowo tanie, i za kilkadziesiąt złotych oszczędzić sobie ewentualnego kłopotu w postaci co najmniej kilku tysięcy złotych wydatku.