Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?

Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?

Opony całoroczne cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Mniej dokuczliwe zimy sprawiają, że chętnie rezygnują oni z zakupu opon zimowych i stawiają na rozwiązanie uniwersalne. Sprawdzamy, czy jest to dobra droga.

Czym są opony całoroczne?

Opony całoroczne łączą w sobie cechy ogumienia zimowego i letniego. Liczba lameli (nacięcia na bieżniku) jest mniejsza niż w przypadku opon na zimę, ale większa niż w oponach letnich. Jednocześnie takie mieszanka ma mniejszy stopień twardości niż opona letnia, przez co szybciej będzie się niszczyć w przypadku wysokich temperatur.

To, co jednak wyróżnia opony całoroczne to okna temperatura, czyli zakres temperatury, w jakim opona zachowuje swoje właściwości. W przypadku uniwersalnego ogumienia całorocznego zakres ten mieści się w przedziale -20 do +30 stopni Celsjusza. Dla porównania opony letnie mają obniżone właściwości, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni.

Opony całoroczne – dla kogo?

Ze względu na swoje parametry opony całoroczne polecane są szczególnie tym kierowcom, którzy poruszając się głównie po mieście i nie podróżują na długich odcinkach autostrad czy dróg ekspresowych. Będzie to optymalne rozwiązanie dla osób, które nie pokonują więcej niż 10 tys. kilometrów każdego roku, a atak zimy to doskonały pretekst, aby zostawić samochód w domu.

Takim kierowcom opony całoroczne będą bezawaryjnie służyć długie lata, co sprawi, że będzie to zakup bardzo opłacalny ekonomicznie.

Z opon całorocznych powinni natomiast zrezygnować kierowcy, którzy każdego roku pokonują minimum 25-30 tys. kilometrów, głównie na autostradach. Automatycznie wyklucza to więc firmy, które udostępniają służbowe pojazdy np. przedstawicielom handlowym.

Warto również pamiętać, że cena opon wielosezonowych jest znacznie wyższa niż opon sezonowych, a ich żywotność określa się na około 60 tys. kilometrów. Jeśli więc często pokonujesz długie trasy lub regularnie dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów do pracy to może się okazać, że tańszym rozwiązaniem będzie zakup opon sezonowych.

Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?

Opony całoroczne mają w Polsce wielu zwolenników. Jest również jednak bardzo silna opozycja, która przekonuje, że nie jest to rozwiązanie dobre. Skąd takie przekonanie?

Jak łatwo się domyślić, uniwersalność opon całorocznych sprawia, że mają one również liczne wady. Najważniejszą z nich jest słaba wydajność w skrajnych warunkach atmosferycznych. Oznacza to, że w przypadku minusowych temperatur i śniegu, taka opona będzie zachowywać się podobnie jak opona letnia. Z drugiej strony, jeśli temperatura osiągnie ponad 30 stopni to właściwości opony będą dużo niższe – dodatkowo szybciej ulegnie ona zniszczeniu.

W wielu przypadkach zakup opon wielosezonowych nie jest opłacalny również z ekonomicznego punktu widzenia. Ich średni czas użytkowania jest krótszy niż w przypadku opon sezonowych, a sam zakup kosztowniejszy – za dobrą oponę całoroczną trzeba zapłacić około 250-300 złotych.

Opony całoroczne, a ubezpieczenie samochodu

Analizując, czy warto zakupić opony całoroczne czy sezonowe warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt: wpływ na koszt ubezpieczenia pojazdu.

Mimo że co jakiś czas powstaje projekt nakazujący stosowanie opon zimowych, to dalej korzystanie z zimówek nie jest w Polsce obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że jazda na całorocznych oponach w środku zimy jest odpowiedzialna. Różnice między obowiązkiem a odpowiedzialnością wskazują również ubezpieczyciele.

Czy brak zimówek wpłynie na wypłatę odszkodowania z AC? Tak. Należy pamiętać, że w przypadku wypłaty odszkodowania z polisy dodatkowej autocasco kluczowe znaczenie mają zapisy z ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). W nich ubezpieczyciel może wskazać konieczność dostosowania ogumienia do panujących warunków.

Jeśli jednak nawet tego nie zrobi, nie oznacza to, że brak problemów przy wypłacie polisy AC. Brak zimówek podczas ataku zimy może zostać sklasyfikowane jako rażące niedbalstwo, co uprawnia do wypłaty mniejszego odszkodowania.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia, jakim jest OC samochodu. Tutaj wszystkie kwestie dotyczące zakresu oraz wypłat regulowane są przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Z racji tego, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku zakładania opon zimowych, ubezpieczyciel nie może uchylić się od wypłaty odszkodowania z tytułu polisy OC, jako przyczynę wypadku wskazując brak opon zimowych.

Porównaj oferty ubezpieczycieli w aplikacji mobilnej Asekuro

Korzystanie z opon całorocznych ma swoje plusy – zaliczamy do nich głównie brak kosztów wymiany i przechowywania opon. Rozwiązanie to ma jednak również sporo wad. Przede wszystkim całoroczne ogumienie nie jest dla każdego – nie sprawdzi się w przypadku kierowców, którzy pokonują wiele kilometrów co roku.

Brak opon sezonowych może mieć wpływ także na wysokość odszkodowania AC, dlatego przed zawarciem polisy warto sprawdzić zapisy OWU. Możesz z łatwością to zrobić w aplikacji Asekuro – wygodnej porównywarce ubezpieczeń. Możesz także skorzystać z porównywarki ubezpieczeń na naszej stronie.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie

uk