NNW dla dziecka – dodatkowe zabezpieczenie czy zbędny wydatek?

NNW dla dziecka – dodatkowe zabezpieczenie czy zbędny wydatek?

Składka na NNW dla dziecka to jeden z wydatków kojarzących się z początkiem roku szkolnego. Rodzice powinni jednak pamiętać, że nie jest on obowiązkowy – szkoła nie ma prawa wymagać tego typu ubezpieczenia. Czy to oznacza, że nie warto w nie inwestować? Wręcz przeciwnie.

NNW dla dziecka – co to za polisa?

Ubezpieczenie to od lat kojarzone jest jako ubezpieczenie szkolne. Opłaca się je zwykle na początku września, czyli chwilę po rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego.

Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewnia wypłatę odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo, jeśli nasza pociecha zostanie. popchnięta i upadając złamie rękę, otrzyma od towarzystwa ubezpieczeniowego wypłatę środków.

Warto pamiętać, że NNW dziecka chroni je nie tylko w szkole, ale również wtedy, gdy jest ono w domu, na placu zabaw, czy też treningu w klubie sportowym.

Co warto wiedzieć?

Ubezpieczenia NNW często ma charakter zbiorczej polisy, którą ubezpieczyciele oferują szkołom. Ze względu na dużą liczbę osób, towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie zaproponować m.in. niższą składkę – najczęściej wynosi ona około 40-50 złotych na rok.

Przed wykupieniem takiej polisy warto zwrócić uwagę na oferowany zakres ochrony, a także sumę ubezpieczeń. Zdarza się, że standardowe polisy szkolne nie zapewniają odpowiedniej ochrony, a gwarantowane wypłaty są na niskim poziomie.

Efektem są m.in. komunikaty kierowane przez kuratoria oświaty, zarówno do samych szkół, jak i do rodziców. Jasno wynika z nich, że publiczna szkoła nie ma prawa wymagać od ucznia posiadania NNW. Oznacza to, że takie ubezpieczenie dziecka nie jest obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że należy z niego rezygnować. Wręcz przeciwnie.

Zakup NWW dziecka powinien rozważyć każdy odpowiedzialny rodzic.

Kogo i jak chroni?

Polisy NNW dla najmłodszych przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku:

  • dzieci w żłobkach, przedszkolach i klubach malucha;
  • dzieci w wieku szkolnym;
  • dzieci chodzące do szkoły średniej;
  • studentów.

Równie szeroki jest zakres ochronny. Ubezpieczenie chroni najmłodszych nie tylko wtedy, gdy są w szkole, ale również, gdy są w drodze do szkoły lub w czasie powrotu do domu. Oprócz tego, podstawa do wypłaty ubezpieczenia nastąpi również wtedy, gdy wypadek przytrafi się w czasie zajęć pozalekcyjnych, praktyk szkolnych, a nawet podczas zabawy z rówieśnikami.

Szczegółowy zakres ubezpieczenia oraz wszystkie wyłączenia (zdarzenia, które nie są objęte ochroną) powinny zostać określone w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Przed podpisaniem umowy należy dokładnie się z nimi zapoznać.

Często zdarza się bowiem, że ubezpieczenie szkolne obejmuje jedynie zdarzenia mające miejsce w szkole oraz w drodze do szkoły i drodze powrotnej. Dla wielu rodziców może oznaczać to konieczność wykupienia dodatkowej polisy, na przykład, jeśli dziecko trenuje w klubie sportowym. Możesz tego uniknąć, wybierając polisę o odpowiednio szerokim zakresie ochrony.

Kiedy NNW dziecka jest zbędnym wydatkiem?

Mimo że wykupienie ubezpieczenia szkolnego dla dziecka jest dobrą praktyką, to można wyróżnić kilka sytuacji, w których jest to po prostu zbędny wydatek. Jakie to przypadki?

  • Kiedy trafia do nas propozycja szkolnego NNW, a nasze dziecko jest już objęte np. ubezpieczeniem, które sami wykupiliśmy dla całej rodziny. Zakres ubezpieczeń indywidualnych jest zazwyczaj znacznie szerszy niż ubezpieczeń szkolnych. W takiej sytuacji można zrezygnować z dodatkowych kosztów.
  • Gdy proponowane warunki NNW dla ucznia nie spełniają naszych oczekiwań. Żeby się tego dowiedzieć, warto dokładnie sprawdzić OWU, które musi dostarczyć każdy ubezpieczyciel. Zakres ochrony ubezpieczenia dla dziecka powinien obejmować wszystkie jego aktywności – nie tylko chronić przed urazami, które mają miejsce na terenie szkoły.
  • Kiedy ubezpieczenie oferowane przez szkołę jest stosunkowo drogie. Wówczas warto porównać oferty ubezpieczycieli na własną rękę – może okazać się, że znajdziesz polisę tańszą nawet o kilkanaście procent.

Mimo że samo ubezpieczenie dziecka nie jest obowiązkowe to jest to jedno z najważniejszych narzędzi, w które warto wyposażyć swoją pociechę przed nowym rokiem szkolnym. W przypadku nieszczęśliwego wypadku dziecka, ubezpieczyciel nie tylko wypłaci odszkodowanie, ale również może zapewnić opiekę medyczną i wsparcie assistance – jak na przykład transport medyczny lub opiekę psychologa.

Porównaj oferty NNW dla dzieci z Asekuro

Z naszą aplikacją mobilną Asekuro, w prosty i wygodny sposób sprawdzisz oferty największych towarzystw ubezpieczeniowych w kraju – Generali oraz Proama. Z Asekuro porównasz nie tylko ceny polis, ale również ich zakres, a nawet zawrzesz umowę. Całość zajmie Ci mniej niż kilka minut. Tyle czasu wystarczy, aby zapewnić swojemu dziecku ochronę na kolejny rok szkolny.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie

uk