Wyjazd z biurem podróży – czy potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie?

Asekuro.pl > Turystyczne  > Wyjazd z biurem podróży – czy potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie?

Wyjazd z biurem podróży – czy potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie?

Biura podróży wykupują zazwyczaj ubezpieczenia w zakresie podstawowym. Jest spora szansa, że przy poważniejszych wypadkach, urazach, kosztach potrzebnych na leczenie czy transport medyczny do Polski suma ubezpieczenia zapewniona nam przez to biuro okaże się niewystarczająca i będziemy musieli część kosztów pokryć z własnej kieszeni.

Taka sytuacja grozi nam szczególnie wtedy, gdy kraj wakacyjnego wyjazdu jest oddalony od Polski, lub w którym nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest tak dlatego, że biura podróży mają obowiązek ubezpieczyć swoich klientów, ale nie mają nałożonych odgórnie obowiązkowych sum ubezpieczenia, jakie powinni podróżnym zapewnić. Dlatego biura podróży ubezpieczają klientów od kosztów leczenia (suma ubezpieczenia wynosi zazwyczaj koło 15 tys. euro) i NNW (suma ubezpieczenia na kilka tys. złotych).

Ubezpieczenie może przydać się Tobie lub Twoim bliskim w naprawdę wielu różnych sytuacjach. Oto 5 najczęściej spotykanych:

  • konieczność skorzystania z pomocy medycznej za granicą,

  • konieczność nagłego powrotu do kraju lub odwołania wyjazdu,

  • utrata dokumentów lub portfela,

  • wypadek samochodowy lub awaria na trasie,

  • zgubienie się lub nieszczęśliwy wypadek w terenie „niezabudowanym”.

Jeśli zależy nam na dobrej ochronie powinniśmy pomyśleć o doubezpieczeniu się samemu, tak aby uzupełnić polisę otrzymaną w ramach wykupionej wycieczki. Gdy wykupimy ubezpieczenie, nie będą nas martwić ani obciążać koszty pomocy ambulatoryjnej w alpejskiej klinice, kilkudniowego lub dłuższego pobytu w szpitalu lub akcji ratowniczej, kiedy samemu zadbamy o ubezpieczenie. Warto dodać również ryzyko utraty bagażu i odpowiedzialności cywilnej. Natomiast w sytuacji, kiedy zamierzamy w czasie wakacyjnego wyjazdu uprawiać sport dodatkowa polisa jest koniecznością.