Ubezpieczenie NNW pojazdu
Dobrowolne osobowe ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów chroni od finansowych konsekwencji nagłych i niespodziewanych zdarzeń. Czasami się zdarzają sytuacje, gdy poszkodowanemu w wypadku drogowym nie przysługują pieniądze z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (polisa OC) sprawcy kolizji, np. gdy sam spowodował wypadek. A co jeśli osoba uprawniona do kierowania pojazdem czy osoba z nim podróżująca, po wypadku wylądują w szpitalu i tam się okaże, że konieczne będzie długotrwałe leczenie, a później długi okres rekonwalescencji?
Jeżeli masz wykupioną polisę od konsekwencji nagłych zdarzeń, to wtedy na pewno nie musisz się martwić o pieniądze na leki czy leczenie. Ona wszystko pokryje. Ubezpieczenie NNW samochodu czy warto? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części niniejszego artykułu.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – co to jest i jak działa?
Ubezpieczenie komunikacyjne od konsekwencji nagłych niespodziewanych zdarzeń to dobrowolna polisa ubezpieczeniowa osobowa (w ubezpieczeniach osobowych ochroną są objęci zdrowie i życie człowieka). Otrzymać środki z polisy ubezpieczeniowej może zarówno osoba upoważniona do prowadzenia pojazdu\kierowca, jak i osoba podróżująca z nim w pojeździe objętym polisą ubezpieczeniową\pasażer.
Pasażerowie i kierowca mogą liczyć na odszkodowanie tylko wtedy, gdy się ma ważne ubezpieczenie NNW samochodu. Do wypadku doszło za granicą? Też się możesz ubiegać o pieniądze z NNW.
Obejmuje ono kierowcę i pasażerów ubezpieczonego pojazdu mechanicznego. Osoby znajdujące się w samochodzie sprawcy wypadku i poszkodowanego kierowcy mogą starać się o odszkodowanie z tytułu tego ubezpieczenia nawet wtedy, gdy już otrzymali świadczenie z polisy odpowiedzialności cywilnej.
W ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC ubezpieczony\poszkodowany po zdarzeniu gwarantowanie otrzymuje pieniądze od ubezpieczyciela. Jeżeli jednak jesteś sprawcą kolizji, to niestety nie otrzymasz pieniędzy z OC. I wtedy właśnie możesz liczyć na środki z polisy od konsekwencji nagłych, niespodziewanych zdarzeń. Składka w zakresie tego ubezpieczenia jest niższa w porównaniu do składek w zakresie OC czy AC, dlatego warto rozważyć zakup takiej polisy. OC NNW można kupić w pakiecie razem.
Przedmiotem ubezpieczenia komunikacyjnego dobrowolnego NNW są wyłącznie trwałe następstwa wypadku – śmierć pasażera czy osoby ubezpieczonej, całkowita utrata funkcji organizmu, częściowe upośledzenie czynności organizmu. Kierowca i pasażerowie z tytułu tego ubezpieczenia mogą liczyć na zwrot pieniędzy wydanych na leki, leczenie szpitalne i uzdrowiskowe.
Jeżeli doszło do wypadku komunikacyjnego, w którym zginęła osoba ubezpieczona albo pasażer podróżujący w pojeździe mechanicznym objętym ubezpieczeniem, to pełną sumę ubezpieczenia otrzyma osoba uposażona (osoba wyznaczona przez płatnika składek). W pozostałych przypadkach odszkodowanie wyrażone procentowo jest wypłacane zgodnie z tabelą dołączoną do umowy.
Co można pokryć z polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków?
Ubezpieczenie osobowe, w którym ochroną jest objęte życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów może zapewnić ochronę w różnych sytuacjach, nie tylko komunikacyjnych, dlatego warto mu się przyjrzeć nieco bliżej i poznać jego ogólne warunki.
Firmy świadczące usługi z zakresu ubezpieczeń oferują swoim klientom różne rodzaje polis NNW. Wybierając polisę, musisz jasno określić, co chcesz objąć ochroną. Jeżeli chcesz objąć ubezpieczeniem swój samochód i pasażerów w nim podróżujących, to należy rozważyć zakup polisy NNW kierowców i pasażerów, tzw polisę komunikacyjną. Niemal każda firma ubezpieczeniowa ma też w swojej ofercie m.in. ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała, polisę szkolną i pracowniczą NNW.
Jeżeli masz wykupioną polisę NNW i opłacasz składki, wtedy możesz liczyć m.in. na:
- zwrot kosztów leczenia szpitalnego, uzdrowiskowego i farmakologicznego, poszpitalnej rekonwalescencji, fizjoterapii;
- pokrycie kosztów pomocy medycznej;
- świadczenie po śmierci osoby ubezpieczonej;
- wsparcie finansowe w przypadku czasowej i całkowitej utraty zdolności do pracy;
- zwrot kosztów związanych z pobytem w szpitalu.
Kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty świadczenia z NNW?
Istnieje szereg sytuacji, w których nie można się starać o odszkodowanie z tytułu tej polisy. Poniżej znajdziesz listę niektórych sytuacji, kiedy nie przysługuje odszkodowanie. Oczywiście jest ona o wiele dłuższa i może się różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej:
- kierowca był pijany czy po narkotykach;
- jeżeli pasażer wiedział, że kierowca jest pijany czy zażył narkotyki i dobrowolnie zdecydował się na podróż pojazdem, podczas której doszło do zdarzenia, to w takim przypadku świadczenie z polisy nie przysługuje ani kierowcy, ani pasażerowi;
- kierowca podczas zdarzenia nie miał zapiętych pasów;
- kierowca nie miał uprawnienia do prowadzenia pojazdu mechanicznego.
Właściciel pojazdu musi także zadbać o dobry stan techniczny pojazdu mechanicznego objętego ubezpieczeniem, przekonać się, że samochód ma ważne badania techniczne i wszystkie wymagane uprawnienia.
Odszkodowanie z NNW – procedura ubiegania się o odszkodowanie
Po wystąpieniu wypadku komunikacyjnego zarówno kierowca, jak i pasażerowie podróżujący w ubezpieczonym samochodzie mogą zgłaszać roszczenia z tytułu polisy od konsekwencji nagłych zdarzeń. Pamiętaj, że dochodzić odszkodowania można dopiero po zakończeniu leczenia i okresu rekonwalescencji. Aby otrzymać odszkodowanie, musisz napisać wniosek o odszkodowanie oraz dołączyć całą dokumentację medyczną, faktury za zakup leków, leczenie, dojazdy do szpitala, przychodni itd. Pamiętaj o wpisaniu danych firmy ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie od NNW a trwałe upośledzenie funkcji organu lub układu
Tak jak już wcześniej wspomniano, osoba, która wykupiła ubezpieczenie NNW komunikacyjne może się starać o odszkodowanie w przypadku, gdy doszło do częściowej czy całkowitej utraty funkcji konkretnego narządu lub układu. Ubezpieczony otrzyma pieniądze od ubezpieczyciela dopiero po zakończeniu leczenia szpitalnego, farmakologicznego i uzdrowiskowego oraz po udowodnieniu m.in. kosztów leczenia i dojazdu do szpitala, uzdrowiska czy przychodni. Wysokość świadczenia zależy od ciężkości\procentu doznanego urazu (stałe czy długotrwałe upośledzenie organizmu).