Ubezpieczenie NNW Samochodu

Porównaj OC i AC w 57 sekund

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie

Ubezpieczenie NNW pojazdu

Dobrowolne osobowe ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów chroni od finansowych konsekwencji nagłych i niespodziewanych zdarzeń. Czasami się zdarzają sytuacje, gdy poszkodowanemu w wypadku drogowym nie przysługują pieniądze z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (polisa OC) sprawcy kolizji, np. gdy sam spowodował wypadek. A co jeśli osoba uprawniona do kierowania pojazdem czy osoba z nim podróżująca, po wypadku wylądują w szpitalu i tam się okaże, że konieczne będzie długotrwałe leczenie, a później długi okres rekonwalescencji?

Jeżeli masz wykupioną polisę od konsekwencji nagłych zdarzeń, to wtedy na pewno nie musisz się martwić o pieniądze na leki czy leczenie. Ona wszystko pokryje. Ubezpieczenie NNW samochodu czy warto? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części niniejszego artykułu. 

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – co to jest i jak działa?

Ubezpieczenie komunikacyjne od konsekwencji nagłych niespodziewanych zdarzeń to dobrowolna polisa ubezpieczeniowa osobowa (w ubezpieczeniach osobowych ochroną są objęci zdrowie i życie człowieka). Otrzymać środki z polisy ubezpieczeniowej może zarówno osoba upoważniona do prowadzenia pojazdu\kierowca, jak i osoba podróżująca z nim w pojeździe objętym polisą ubezpieczeniową\pasażer. 

Pasażerowie i kierowca mogą liczyć na odszkodowanie tylko wtedy, gdy się ma ważne ubezpieczenie NNW samochodu. Do wypadku doszło za granicą? Też się możesz ubiegać o pieniądze z NNW. 

Obejmuje ono kierowcę i pasażerów ubezpieczonego pojazdu mechanicznego. Osoby znajdujące się w samochodzie sprawcy wypadku i poszkodowanego kierowcy mogą starać się o odszkodowanie z tytułu tego ubezpieczenia nawet wtedy, gdy już otrzymali świadczenie z polisy odpowiedzialności cywilnej. 

W ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC ubezpieczony\poszkodowany po zdarzeniu gwarantowanie otrzymuje pieniądze od ubezpieczyciela. Jeżeli jednak jesteś sprawcą kolizji, to niestety nie otrzymasz pieniędzy z OC. I wtedy właśnie możesz liczyć na środki z polisy od konsekwencji nagłych, niespodziewanych zdarzeń. Składka w zakresie tego ubezpieczenia jest niższa w porównaniu do składek w zakresie OC czy AC, dlatego warto rozważyć zakup takiej polisy. OC NNW można kupić w pakiecie razem. 

Przedmiotem ubezpieczenia komunikacyjnego dobrowolnego NNW są wyłącznie trwałe następstwa wypadku – śmierć pasażera czy osoby ubezpieczonej, całkowita utrata funkcji organizmu, częściowe upośledzenie czynności organizmu. Kierowca i pasażerowie z tytułu tego ubezpieczenia mogą liczyć na zwrot pieniędzy wydanych na leki, leczenie szpitalne i uzdrowiskowe. 

Jeżeli doszło do wypadku komunikacyjnego, w którym zginęła osoba ubezpieczona albo pasażer podróżujący w pojeździe mechanicznym objętym ubezpieczeniem, to pełną sumę ubezpieczenia otrzyma osoba uposażona (osoba wyznaczona przez płatnika składek). W pozostałych przypadkach odszkodowanie wyrażone procentowo jest wypłacane zgodnie z tabelą dołączoną do umowy.

Co można pokryć z polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Ubezpieczenie osobowe, w którym ochroną jest objęte życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów może zapewnić ochronę w różnych sytuacjach, nie tylko komunikacyjnych, dlatego warto mu się przyjrzeć nieco bliżej i poznać jego ogólne warunki.

Firmy świadczące usługi z zakresu ubezpieczeń oferują swoim klientom różne rodzaje polis NNW. Wybierając polisę, musisz jasno określić, co chcesz objąć ochroną. Jeżeli chcesz objąć ubezpieczeniem swój samochód i pasażerów w nim podróżujących, to należy rozważyć zakup polisy NNW kierowców i pasażerów, tzw polisę komunikacyjną. Niemal każda firma ubezpieczeniowa ma też w swojej ofercie m.in. ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała, polisę szkolną i pracowniczą NNW. 

Jeżeli masz wykupioną polisę NNW i opłacasz składki, wtedy możesz liczyć m.in. na:

  • zwrot kosztów leczenia szpitalnego, uzdrowiskowego i farmakologicznego, poszpitalnej rekonwalescencji, fizjoterapii;
  • pokrycie kosztów pomocy medycznej;
  • świadczenie po śmierci osoby ubezpieczonej;
  • wsparcie finansowe w przypadku czasowej i całkowitej utraty zdolności do pracy;
  • zwrot kosztów związanych z pobytem w szpitalu. 

Kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty świadczenia z NNW?

Istnieje szereg sytuacji, w których nie można się starać o odszkodowanie z tytułu tej polisy. Poniżej znajdziesz listę niektórych sytuacji, kiedy nie przysługuje odszkodowanie. Oczywiście jest ona o wiele dłuższa i może się różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej:

  • kierowca był pijany czy po narkotykach;
  • jeżeli pasażer wiedział, że kierowca jest pijany czy zażył narkotyki i dobrowolnie zdecydował się na podróż pojazdem, podczas której doszło do zdarzenia, to w takim przypadku świadczenie z polisy nie przysługuje ani kierowcy, ani pasażerowi;
  • kierowca podczas zdarzenia nie miał zapiętych pasów;
  • kierowca nie miał uprawnienia do prowadzenia pojazdu mechanicznego. 

Właściciel pojazdu musi także zadbać o dobry stan techniczny pojazdu mechanicznego objętego ubezpieczeniem, przekonać się, że samochód ma ważne badania techniczne i wszystkie wymagane uprawnienia. 

Odszkodowanie z NNW – procedura ubiegania się o odszkodowanie

Po wystąpieniu wypadku komunikacyjnego zarówno kierowca, jak i pasażerowie podróżujący w ubezpieczonym samochodzie mogą zgłaszać roszczenia z tytułu polisy od konsekwencji nagłych zdarzeń. Pamiętaj, że dochodzić odszkodowania można dopiero po zakończeniu leczenia i okresu rekonwalescencji. Aby otrzymać odszkodowanie, musisz napisać wniosek o odszkodowanie oraz dołączyć całą dokumentację medyczną, faktury za zakup leków, leczenie, dojazdy do szpitala, przychodni itd. Pamiętaj o wpisaniu danych firmy ubezpieczeniowej. 

Ubezpieczenie od NNW a trwałe upośledzenie funkcji organu lub układu

Tak jak już wcześniej wspomniano, osoba, która wykupiła ubezpieczenie NNW komunikacyjne może się starać o odszkodowanie w przypadku, gdy doszło do częściowej czy całkowitej utraty funkcji konkretnego narządu lub układu. Ubezpieczony otrzyma pieniądze od ubezpieczyciela dopiero po zakończeniu leczenia szpitalnego, farmakologicznego i uzdrowiskowego oraz po udowodnieniu m.in. kosztów leczenia i dojazdu do szpitala, uzdrowiska czy przychodni. Wysokość świadczenia zależy od ciężkości\procentu doznanego urazu (stałe czy długotrwałe upośledzenie organizmu).

Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy i kiedy należy go ubezpieczyć?
Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy i kiedy należy go ubezpieczyć?

Auta z zagranicy dalej cieszą się dużą popularnością wśród rodzimych kierowców. Głównym argumentem przemawiającym za nimi jest oczywiście cena. Jednak kupując takie auto, musisz być przygotowani na szereg formalności. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy jest złożonym procesem wymagającym wcześniejszego przygotowania merytorycznego. Przeczytaj nasz artykuł, a zdobędziesz wiedzę, dzięki której sprowadzenie auta

Czytaj więcej...
Jakie zmiany przepisów czekają kierowców i pieszych w czerwcu 2021
Jakie zmiany przepisów czekają kierowców i pieszych w czerwcu 2021

Już 1. czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Cześć ekspertów uznaje je za rewolucyjne. Co ważne, wprowadzane zmiany dotyczyć będą nie tylko kierowców, ale również pieszych. Sprawdź, co zmieni się w przepisach. Kodeks drogowy 2021: najważniejsze zmiany Sejm przyjął, senat zatwierdził a prezydent podpisał. Teraz, a dokładnie 1.czerwca 2021

Czytaj więcej...
Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?
Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?

Opony całoroczne cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Mniej dokuczliwe zimy sprawiają, że chętnie rezygnują oni z zakupu opon zimowych i stawiają na rozwiązanie uniwersalne. Sprawdzamy, czy jest to dobra droga. Czym są opony całoroczne? Opony całoroczne łączą w sobie cechy ogumienia zimowego i letniego. Liczba lameli (nacięcia

Czytaj więcej...
Prosta i bezpieczniejsza
codzienność czeka

Pobierz apkę na telefon i zapomnij

o ubezpieczeniowych uciążliwościach