Ubezpieczenie Assistance

Porównaj OC i AC w 57 sekund

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie

Ubezpieczenie assistance: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

W przypadku, gdy pojazd ulegnie awarii, ubezpieczyciel, u którego masz wykupione ubezpieczenie assistance pomoże zorganizować holowanie i części zamienne, załatwić auto zastępcze i nocleg w hotelu, zmienić przebitą oponę, odpalić pojazd z rozładowanym akumulatorem itd. Oprócz tego polisa pokrywa część lub całość kosztów usług pomocy drogowej. 

Większość firm świadczących usługi z zakresu ubezpieczeń oferują taką polisę jako dodatek do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i AC w cenie od 120 zł (ochrona na terenie Polski), od 200 do 650 zł – pakiet z maksymalną ochroną na całą Europę. W niniejszym artykule opiszemy zalety i wady tego dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia oraz sytuacje, w jakich może pomóc. 

Polisa assistance – co to jest?

Assistance pojazdu to dobrowolna, dodatkowa polisa, dzięki której osoba ubezpieczona uzyska pomoc od ubezpieczyciela w nagłych wypadkach. Jeżeli utknąłeś na poboczu, zwróć się do swojego ubezpieczyciela, który połączy Cię z właściwym specjalistą – niezależnie od tego, czy Twój samochód się zepsuł i potrzebujesz drobnych napraw, czy skończyło Ci się paliwo w baku.  

Polisa pokrywa także koszty pomocy drogowej w różnych awaryjnych sytuacjach. Nie mając takiego ubezpieczenia, możesz się narazić na wysokie koszty, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma stacji benzynowej, aby zatankować pojazd lub mechanika, który szybko naprawi samochód, który się zepsuł na drodze. 

Co obejmuje assistance?

Zakres polisy assistance samochodu różni się w zależności od firmy, w której masz wykupione ubezpieczenie. Rodzaje pomocy, jaką można uzyskać w ramach takiej polisy, to m.in. 

  • wezwanie lawety\holowanie do miejsca zamieszkania);
  • rozruch auta (naładowanie akumulatora);
  • dostarczenie paliwa;
  • zapewnienia auta zastępczego i noclegu;
  • wyjazd fachowca na miejsce (wymiana opon i naprawa na miejscu);
  • szybkie otwieranie samochodu (zatrzaśnięcie kluczyków w aucie, w przypadku zgubienia kluczyków).

Pamiętaj, że polisa podstawowa nie pokrywa kosztów holowania za granicą. Jeżeli chcesz być objęty ochroną w ramach takiego ubezpieczenia poza granicami kraju, musisz wykupić trzydziestodniową krótkoterminową polisę za granicą albo w całorocznym AC\OC.  

Co jeśli nie mam polisy assistance?

Jeśli nie masz wykupionej polisy, w przypadku awarii samochodu będziesz musiał wezwać lawetę lub mechanika. Możesz mieć jednak z tym kłopoty, jeśli utkniesz w nieznanym miejscu czy jeśli zdarzy Ci się awaria późno w nocy, lub przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Będziesz także musiał zapłacić za każdą usługę związaną z naprawą samochodu z własnej kieszeni. Standardowa stawka za 1 km holowania waha się od 3 do 5 zł, z kolei wyjściowa stawka startuje od 100 zł. Koszt innych usług, takich jak np. wymiana przebitej opony czy naładowanie akumulatora wynosi od 100 zł do 120 zł. Właśnie dlatego warto wykupić taką polisę, gdyż koszt rocznego pakietu obejmującego maksymalną ochronę wynosi ok. 650 zł, a za polisę na tydzień zapłacimy tylko 25 – 30 zł. 

Czy warto się zdecydować na zakup auto assistance? 

Na zakup takiej polisy powinna się zdecydować osoba, która często podróżuje. Jeżeli masz częste wyjazdy służbowe, czy jesteś obieżyświatem, który zwiedza świat na czterech kółkach, to koniecznie musisz rozważyć zakup pełnego auto assistance

Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy i kiedy należy go ubezpieczyć?
Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy i kiedy należy go ubezpieczyć?

Auta z zagranicy dalej cieszą się dużą popularnością wśród rodzimych kierowców. Głównym argumentem przemawiającym za nimi jest oczywiście cena. Jednak kupując takie auto, musisz być przygotowani na szereg formalności. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy jest złożonym procesem wymagającym wcześniejszego przygotowania merytorycznego. Przeczytaj nasz artykuł, a zdobędziesz wiedzę, dzięki której sprowadzenie auta

Czytaj więcej...
Jakie zmiany przepisów czekają kierowców i pieszych w czerwcu 2021
Jakie zmiany przepisów czekają kierowców i pieszych w czerwcu 2021

Już 1. czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Cześć ekspertów uznaje je za rewolucyjne. Co ważne, wprowadzane zmiany dotyczyć będą nie tylko kierowców, ale również pieszych. Sprawdź, co zmieni się w przepisach. Kodeks drogowy 2021: najważniejsze zmiany Sejm przyjął, senat zatwierdził a prezydent podpisał. Teraz, a dokładnie 1.czerwca 2021

Czytaj więcej...
Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?
Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?

Opony całoroczne cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Mniej dokuczliwe zimy sprawiają, że chętnie rezygnują oni z zakupu opon zimowych i stawiają na rozwiązanie uniwersalne. Sprawdzamy, czy jest to dobra droga. Czym są opony całoroczne? Opony całoroczne łączą w sobie cechy ogumienia zimowego i letniego. Liczba lameli (nacięcia

Czytaj więcej...
Prosta i bezpieczniejsza
codzienność czeka

Pobierz apkę na telefon i zapomnij

o ubezpieczeniowych uciążliwościach