Ubezpieczenie Szyby w Aucie

Porównaj OC i AC w 57 sekund

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie

Ile kosztuje ubezpieczenie Szyb?

Wiener

OC
AC
Szyby
NNW

Uniqa

OC
AC
Szyby
NNW

Trasti

OC
AC
Szyby
NNW

Proama

OC
AC
Szyby
NNW

Generali

OC
AC
Szyby
NNW

Wiener

OC
AC
Szyby
NNW

Trasti

OC
AC
Szyby
NNW

Generali

OC
AC
Szyby
NNW

Proama

OC
AC
Szyby
NNW

Uniqa

OC
AC
Assistance
NNW

Ubezpieczenie szyb w pojeździe

Ubezpieczenie pojazdu może obejmować wiele różnych rodzajów szkód lub strat. Jednym z elementów, których ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje jest auto szyba czołowa, boczna tylna i dach panoramiczny. Są to elementy zapewniające ochronę i bezpieczeństwo we wnętrzu auta, które są często narażone na uszkodzenia. 

Z tego właśnie powodu warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie tych elementów do OC czy AC\OC, aby pokryć koszty naprawy odprysków, pęknięć lub wymiany tego ważnego elementu wyposażenia pojazdu. W niniejszym artykule wzięliśmy pod lupę ten rodzaj polisy i opisaliśmy, jak ją wykupić i co może obejmować.

Co to jest ubezpieczenie auto szyb?

Ubezpieczenie szyby w aucie pozwala objąć ochroną czołowe, tylne lub boczne auto szyby. Pamiętaj, że uszkodzenie tego elementu pokrywa dodatkowa polisa dokupiona do podstawowego lub rozszerzonego pakietu AC\OC, ale nie ma możliwości wykupienia polisy na same auto szyby. 

Szyby objęte polisą:

 • przednie;
 • tylne;
 • boczne;
 • w niektórych firmach polisą AC są objęte inne elementy szklane, m.in. panoramiczne dachy. 

Jakiego rodzaju uszkodzenia szyb są objęte ubezpieczeniem: 

 1. Pęknięcie lub odpryski spowodowane uderzeniem kamyka lub innego przedmiotu

Jeśli podczas jazdy spod koła wystrzeli kamyk lub inny przedmiot i uderzy w czołową, tylną lub boczną auto szybę, co spowoduje jej uszkodzenie (odprysk, pęknięcie), ubezpieczenie szyb pozwoli uzyskać pieniądze od FU. Taka pomoc finansowa może być szczególnie przydatna w przypadku pojazdów z drogimi auto szybami czołowymi wymagającymi wymiany. 

 1. Próba kradzieży

Jeśli ktoś podejmie próbę dostania się do pojazdu w celu kradzieży samochodu lub jego zawartości, taka polisa pokryje koszty szkody powstałej w wyniku włamania. Takie ubezpieczenie na pewno się przyda, jeżeli dojdzie do uszkodzenia szyb samochodowych bocznych lub tylnych, których wymiana może być dość kosztowna.

 1. Wandalizm

Jeśli podczas celowego aktu wandalizmu auto szyba pęknie lub dojdzie do jej całkowitego wybicia, ubezpieczenie szyb samochodowych pokryje koszty jej naprawy lub wymiany.

 1. Warunki pogodowe

Czasami pogoda w Polsce może być nieprzewidywalna. W końcu sierpnia br. miałą miejsce ogromne gradobicie z lodowymi kulami na południu kraju, które wyrządziło ogromne szkody, szczególnie właścicielom samochodów. Jeśli Twój pojazd ma dach panoramiczny, to grad może z łatwością spowodować tysiące pęknięć na szybach w samochodzie w ciągu kilku chwil. Dodatkowa polisa zapewnia ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi m.in. przez grad i gałęzie.

Inne sytuacje objęte ochroną takiej polisy ubezpieczeniowej:

 • jeśli auto szyba zostanie uszkodzona w wyniku wypadku samochodowego;
 • szkoda powstała w wyniku zderzenia ze zwierzyną. Zanim jednak podpiszesz umowę, przekonaj się, że wybrana FU gwarantuje ochronę auto szyb przed tego typu kolizją. 

Jakie szkody nie są objęte ubezpieczeniem auto szyb?

Osoba ubezpieczona nie może się starać o pieniądze z takiego ubezpieczenia, jeśli do uszkodzenia doszło w następujących przypadkach:

 • umyślne uszkodzenie. Jeśli przypadkowo zatrzaśniesz kluczyki w pojeździe i zdecydujesz, że najlepszą opcją jest wybicie szyby, ubezpieczenie nie pokryje kosztów jej wymiany. W takim przypadku mamy do czynienia z sytuacją „wybijesz, to sam kupujesz”;
 • samodzielna wymiana;
 • czyszczenie i konserwacja.

Pamiętaj, że tylko niektóre FU oferują ubezpieczenie, które pokrywa koszty naprawy\wymiany szyb nie tylko na terenie kraju. 

Ile kosztuje naprawa pękniętej auto szyby?

Naprawa szyby kosztuje o wiele mniej niż jej wymiana. Dzieje się tak dlatego, że koszt jej naprawy zależy od tego, jak duża część szkła wymaga naprawy. Z kolei koszt wymiany tego elementu pojazdu szyby zależy od wielu czynników, m.in. od:

 • marki i modelu auta;
 • lokalizacji pojazdu;
 • od rodzaju szkła, z którego została wyprodukowana szyba. 

Warto pamiętać, że FU pokrywa tylko część kosztów naprawy i wymiany autoszyb i to tylko w warsztatach, z którymi współpracują. Są jednak sytuacje gdy ubezpieczony może sam wybrać warsztat, w którym zostaną usunięte uszkodzenie: 

 • gdy warsztat współpracujący z TU nie ma wolnych terminów. Ubezpieczony musi poczekać 14 dni, jeżeli się nie znajdzie wolnego terminu, może samodzielnie wybrać warsztat, po czym przedstawić ubezpieczycielowi fakturę, który zwróci mu koszty. Cena naprawy nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia;
 • jeżeli warsztat odmówił naprawy;
 • pracownik warsztatu nie skontaktował się z osobą ubezpieczoną w ciągu doby;
 • jeżeli masz polisę obejmującą kraje europejskie, to wtedy można usunąć uszkodzenia we własnym zakresie. 

Oprócz tego towarzystwo rzadko, kiedy pokrywa koszt wezwania lawety i płaci za parking. Może to wchodzić w rachubę tylko wtedy, gdy warsztat, z którym współpracuje firma nie ma koniecznych części zamiennych. W tym przypadku warto też zwrócić uwagę na kwotę, jaką zapłacić firma za postój na parkingu – najczęściej się waha ona od 150 zł do 500 zł i na jaki okres – od jednej do dwóch dób. Właściciel auta ponosi od 15% do 45% kosztu naprawy. Ubezpieczyciel pokrywa koszt wymiany szyby, jeżeli naprawa nie jest możliwa. 

Ubezpieczenie szyb – ograniczenia

Taka polisa, podobnie, jak każde inne ubezpieczenie, ma swoje ograniczenia, z którymi się warto zapoznać, zanim zakupisz ubezpieczenie:

 • standardowa suma takiego ubezpieczenia wynosi ok. 2 tys. zł, max. kwota – 6 tys zł. Jeżeli ubezpieczony w ciągu roku przekroczy ustaloną kwotę, wtedy już nie może liczyć na żadne środki. Będzie musiał usuwać uszkodzenia z własnej kieszeni;
 • część kosztów, które ponosi właściciel samochodu – od 15% do 45% w zależności od FU. W tym miejscu warto też wspomnieć o tym, że są ubezpieczenia, w których nie ma udziału własnego – wszystko pokrywa FU. Jeżeli koszt naprawy\wymiany przekracza sumę ubezpieczenia, naprawa zacznie się dopiero po tym, jak osoba ubezpieczona pokryje różnicę;
 • szyby objęte ochroną – w większości FU ochroną są objęci auto szyby boczne i przednie; ochrona często nie dotyczy lusterek bocznych i innych elementów szklanych (dach panoramiczny);
 • nie każdy samochód może być objęty tego typu ochroną – im starszy pojazd silnikowy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jego szyby zostaną objęte ochroną. 

Ubezpieczenie szyb – cena

Tak, jak już wspomniano wcześniej, Polacy mogą kupić takie ubezpieczenie tylko jako dodatek do autocasco i AC\OC. Nie ma odrębnej umowy obejmującej ochroną ten niezwykle ważny element wyposażenia każdego pojazdu samochodowego zarówno tego tradycyjnego, jak i elektrycznego. Jeżeli szukasz najlepszego, ubezpieczenia, to radzimy skorzystać z wygodnych kalkulatorów ubezpieczenia, których jest pod dostatkiem w sieci. Cena roczna takiego ubezpieczenia zwykle się waha od 700 zł do 2500 zł. Ubezpieczenie szyby w aucie cena od czego zależy? Od sumy ubezpieczenia, modelu i marki pojazdu, metody płatności wybranej do opłacania składek. Wymagania się różnią w zależności od firmy, dlatego koniecznie zapoznaj się z umową, zanim ją podpiszesz. 

Samochód z Francji – jak sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Znalezienie odpowiedniego samochodu z Francji to zaledwie początek drogi do sukcesu. Aby móc legalnie korzystać z pojazdu w Polsce bez żadnych ograniczeń, niezbędne jest prawidłowe sprowadzenie i zarejestrowanie auta. Oto kilka wskazówek, jak dopełnić wszystkich formalności, na co zwrócić uwagę przy wyborze pojazdu, oraz dlaczego warto utrzymywać kontakt z towarzystwami

Czytaj więcej...
Samochód z Niemiec – jak sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Chcąc jak najszybciej sprowadzić samochód z Niemiec, należy wziąć pod uwagę dużą liczbę osobliwości tak skomplikowanej procedury. Będziesz musiał zrobić wszystko poprawnie i nie zapomnieć o niuansach importu do Polski, aby ostatecznie móc korzystać z samochodu zgodnie z prawem. Powiemy Ci wszystko o tym, jak przywieźć i sprawdzić samochód z

Czytaj więcej...
Samochód ze Szwajcarii – jak sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Poszukiwanie samochodu w Szwajcarii w celu sprowadzenia go do Polski jest skomplikowanym zadaniem, przy którym każdy błąd może skutkować dodatkowymi wydatkami finansowymi. Dlatego kluczowe jest skorzystanie z porad ekspertów, nie zapominając o konieczności ubezpieczenia i prawidłowym podejściu do oceny parametrów technicznych pojazdu. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jak sprawdzić

Czytaj więcej...
Prosta i bezpieczniejsza
codzienność czeka

Pobierz apkę na telefon i zapomnij

o ubezpieczeniowych uciążliwościach