Zielona Karta

Porównaj OC i AC w 57 sekund

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie

Zielona Karta — co należy wiedzieć o niej?

Zielona Karta została stworzona głównie po to, aby ułatwić życie kierowcom, zwłaszcza podczas podróży poza granicami kraju. Kierowcy nie są zobowiązani do zakupu jeszcze jednego ubezpieczenia OC w państwie, do którego się udają, jeżeli posiadają już Zieloną Kartę. Na przykład podczas wakacji lub podróży służbowej. Ułatwia ona podróżowanie po innych krajach, jednocześnie stanowiąc dla tamtejszych władz potwierdzenie, że kierowca ma aktualną polisę OC zakupioną w swoim kraju. W tym artykule wszystko, co musisz wiedzieć na temat Zielonej karty oraz sprawdzisz, ile ona kosztuje.

Zielona Karta – co to i jaki jest jej cel? 

Ten kluczowy dokument poświadcza, że auto posiada aktualną polisę OC w państwie, w którym jest zarejestrowany. Zielona Karta ma na celu ułatwienie kierowcom samochodów przemieszanie się poza granice państwa oraz zapewnienie wsparcia finansowego dla osób poszkodowanych w wypadkach. 

Ubezpieczenie OC stanowi ochronę dla sprawców wypadków, zwalniając ich od odpowiedzialności finansowej za szkody, które wyrządzili, i zapewniając odszkodowanie dla osób poszkodowanych. Posiadanie Zielonej Karty podczas wypadku gwarantuje, że właściciel auta nie poniesie żadnych kosztów z własnej kieszeni.

Kwota wypłaconego odszkodowania jest ustalana zgodnie z warunkami umowy lub limitami prawnymi obowiązującymi w danym kraju, gdzie doszło do zdarzenia. Przykładowo, w przypadku kiedy kierowca, który ma Zieloną Kartę w Polsce, doprowadzi do wypadku w kraju, gdzie ten dokument jest obowiązkowy, to biuro ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, pokrywając koszty naprawy pojazdu poszkodowanego.

System Zielonej Karty jest koordynowany przez 48 biur narodowych, reprezentujących firmy ubezpieczeniowe sprzedające obowiązkowe ubezpieczenia OC komunikacyjne w różnych krajach. W Polsce działania te są nadzorowane przez PBUK, które zajmuje się również rozpatrywaniem szkód wyrządzonych przez właścicieli pojazdów, które są zarejestrowane w obcym kraju.

Zielona Karta OC zazwyczaj wypisywana jest w języku tego państwa, w którym działa dana firma ubezpieczeniowa, oraz w językach angielskim i francuskim. Mimo różnic kulturowych ma jednolity wzór graficzny niezależnie od kraju docelowego. Do lipca 2021 roku ten dokument rzeczywiście miał zielony kolor, co potwierdzała sama jego nazwa. Na tym zielonym tle znajdowały się czarne litery. Na chwilę obecną polskie Towarzystwa Ubezpieczeniowe wydają Zielone Karty w nowym formacie, który jest biało-czarny.

Gdzie można otrzymać Zieloną Kartę? 

Właściciel pojazdu musi skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, z którą ma podpisaną umowę ubezpieczenia OC, żeby wykupić Zieloną Kartę. Przed podróżą należy poinformować ubezpieczyciela o kraju, do którego zamierza on jechać. Zielona Karta ma okres ważności od co najmniej piętnastu dni do dwunastu miesięcy, uzależniony od wyboru ubezpieczyciela i okresu obowiązywania polisy OC pojazdu. 

Okres obowiązywania karty jest ustalany podczas kontaktu z firmą ubezpieczeniową. Ochrona Zielonej Karty zaczyna obowiązywać od chwili przekroczenia granicy kraju, w którym dokument jest wymagany. Warunkiem aktywacji karty jest opłacona w całości składka, chyba że ubezpieczyciel zezwolił na płatność w ratach lub wystawi Zieloną Kartę bez żadnych dodatkowych kosztów. 

Różne firmy ubezpieczeniowe mogą mieć różne zasady dotyczące aktywacji Zielonej Karty. Na przykład, Warta rozpoczyna odpowiedzialność dopiero po otrzymaniu pełnej opłaty lub pierwszej raty składki oraz nie wcześniej niż w momencie przekroczenia granicy. Istnieje także opcja uzgodnienia z ubezpieczycielem innego terminu ważności Zielonej Karty, np. od dnia podpisania umowy ubezpieczenia, jednak w takim przypadku opłata za kartę musi być uregulowana w ciągu 14 dni. 

Jakie są koszty uzyskania Zielonej Karty? 

Każde ubezpieczyciel ma swoje własne zasady dotyczące uzyskania Zielonej Karty. W wielu przypadkach można otrzymać ten dokument bezpłatnie, jeśli zakupi się ubezpieczenie OC lub AC.  Warto zauważyć, że Warunki Ubezpieczenia (OWU) w Warcie określają specyficzne zasady uzyskiwania Zielonej Karty. Składka bazowa jest modyfikowana przez ubezpieczyciela na podstawie kilku faktorów, takich jak okres ważności, rodzaj pojazdu, strefa taryfowa, sposób płatności składki, historia szkodowości właściciela pojazdu oraz aktualna umowa polisy OC.

W jakich państwach niezbędny jest ten dokument?

Nie zawsze Zielona Karta jest wymagana przy podróży samochodem za granicę. W 27 krajach UE dokument ten nie jest konieczny. Zielona karta ubezpieczenie jest obowiązkowa w dziesięciu państwach, które nie są objęte Porozumieniami Wielostronnymi między Biurami Narodowymi. 

Podróżując samochodem w tych 10 krajach, ten dokument jest wymagany w formie papierowej jako potwierdzenie posiadania obowiązkowej polisy OC. Brak takiego dokumentu na miejscu może wymagać zakupu specjalnego ubezpieczenia granicznego. Państwa, w których obowiązkowe jest posiadanie Zielonej Karty, to między innymi Turcja, Ukraina, Izrael, Albania oraz inne. 

Czy obywatele Ukrainy muszą posiadać Zieloną Kartę w Polsce? 

Dla obywaleti Ukrainy, którzy wjeżdżają do Rzeczpospolitej Polskiej, Zielona karta na samochód jest obowiązkowa. Jednakże, z uwagi na sytuację wojenną w kraju, w marcu 2022 roku niektóre polskie firmy ubezpieczeniowe oferowały uchodźcom z Ukrainy darmowe, krótkoterminowe ubezpieczenia graniczne ważne przez trzydzieści dni. Obecnie kierowcy pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie mogą zakupić polisę ubezpieczenia OC granicznego ważną przez 30 dni lub dłużej. 

Ile zapłacisz za ubezpieczenie graniczne bez Zielonej Karty?

Proces uzyskania tej karty może trwać nawet kilka tygodni, co oznacza, że jego otrzymanie nie jest możliwe podczas przekraczania granicy w kraju, gdzie jest wymagany. W takiej sytuacji można wypisać ubezpieczenie graniczne od razu na miejscu przy przejściu granicznym.

Warto podkreślić, że czas oczekiwania na Zieloną Kartę w 2023 roku zależy od procedur firmy ubezpieczeniowej. Jeśli firma umożliwia wystawienie dokumentu od ręki w swojej placówce, proces ten może być szybki. Jednakże, gdy Zielona Karta musi być wysłana pocztą, czas oczekiwania może się wydłużyć. Najlepiej jest złożyć wniosek od 2 tygodni do kilku dni przed planowaną podróżą. Warto działać z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że dokument będzie gotowy na czas.

Poniżej przedstawione są ceny ubezpieczeń OC granicznych na 15 i 30 dni w wybranych krajach:

  • Albania: 49 euro (15 dni) / 65 euro (30 dni);
  • Białoruś: 17 euro (15 dni) / 25 euro (30 dni);
  • Kosowo: 30 euro (15 dni) / 41 euro (30 dni);
  • Maroko: 57 euro (15 dni) / 88 euro (30 dni);
  • Mołdawia: 4,5 euro (15 dni) / 7 euro (30 dni);
  • Macedonia Północna: 50 euro (15 dni) / 70 euro (30 dni);
  • Turcja: 42 euro (15 dni) / 44 euro (30 dni).
Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy i kiedy należy go ubezpieczyć?
Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy i kiedy należy go ubezpieczyć?

Auta z zagranicy dalej cieszą się dużą popularnością wśród rodzimych kierowców. Głównym argumentem przemawiającym za nimi jest oczywiście cena. Jednak kupując takie auto, musisz być przygotowani na szereg formalności. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy jest złożonym procesem wymagającym wcześniejszego przygotowania merytorycznego. Przeczytaj nasz artykuł, a zdobędziesz wiedzę, dzięki której sprowadzenie auta

Czytaj więcej...
Jakie zmiany przepisów czekają kierowców i pieszych w czerwcu 2021
Jakie zmiany przepisów czekają kierowców i pieszych w czerwcu 2021

Już 1. czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Cześć ekspertów uznaje je za rewolucyjne. Co ważne, wprowadzane zmiany dotyczyć będą nie tylko kierowców, ale również pieszych. Sprawdź, co zmieni się w przepisach. Kodeks drogowy 2021: najważniejsze zmiany Sejm przyjął, senat zatwierdził a prezydent podpisał. Teraz, a dokładnie 1.czerwca 2021

Czytaj więcej...
Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?
Dlaczego nie warto jeździć na oponach całorocznych?

Opony całoroczne cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Mniej dokuczliwe zimy sprawiają, że chętnie rezygnują oni z zakupu opon zimowych i stawiają na rozwiązanie uniwersalne. Sprawdzamy, czy jest to dobra droga. Czym są opony całoroczne? Opony całoroczne łączą w sobie cechy ogumienia zimowego i letniego. Liczba lameli (nacięcia

Czytaj więcej...
Prosta i bezpieczniejsza
codzienność czeka

Pobierz apkę na telefon i zapomnij

o ubezpieczeniowych uciążliwościach