NFZ vs prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się zakup polis zdrowotnych?

NFZ vs prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się zakup polis zdrowotnych?

Brak wolnych terminów, brak specjalistów, długi czas oczekiwania na wizytę, czy też niska jakość obsługi – lista zarzutów wobec Narodowego Funduszu Zdrowia (w skrócie NFZ) jest bardzo długa. Nie może dziwić więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zakup polisy zdrowotnej. Sprawdźmy, jakie zalety ma to rozwiązanie.

Rośnie popularność prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Jak wynika z danych publikowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń, z roku na rok przybywa osób, które korzystają z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej, tempo wzrostu jest bardzo duże. Jeszcze w 2014 roku, dodatkowe ubezpieczenie wykupiło 1,2 mln osób. Z danych za rok 2020 wynika, że obecnie już ponad 3 mln Polaków ubezpiecza się prywatnie.

Zainteresowanie tego typu polisami, rosło również w czasie lockdownu związanego z pandemią Covid-19. Jak przekonują eksperci, było to efektem większego skupienia się na zdrowiu, a także niewydolnością służby zdrowia. W popularyzacji prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych pomogli także pracodawcy, którzy coraz częściej oferują je w ramach pakietów benefitów.

Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2020 roku, Polacy wydali ponad 665 mln złotych na ubezpieczenia prywatne.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to rodzaj polisy, która oferowana jest przez większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Sam zakres takiej polisy może być bardzo szeroki – wszystko zależy od tego, z jakiego pakietu skorzystamy. Poszczególne ubezpieczenia mogą różnić się także listą dostępnych placówek oraz specjalistów, z których usług można skorzystać.

Opłata za prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być regulowana co miesiąc (rozwiązanie częściej wybierane) lub raz na rok. Osoby korzystające z takiej polisy są w uprzywilejowanej sytuacji, przy wizytach u specjalistów. Obowiązuje ich inna kolejka niż osoby korzystające jedynie z NFZ, co znacznie skraca czas oczekiwania.

Co ważne, ubezpieczenie zdrowotne prywatne obowiązuje na terenie całego kraju. Nie ma więc znaczenia, czy potrzebujesz pomocy w miejscu zamieszkania, czy też podczas wakacji. W obu przypadkach możesz skorzystać z dedykowanej opieki medycznej.

Z takiej polisy można skorzystać indywidualnie lub za pośrednictwem pracodawcy. Co ważne, największe towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce proponują takie ubezpieczenia, również w pakiecie dla całej rodziny. Koszt polisy dla jednej osoby to wydatek od 50 do 400 złotych miesięcznie, w zależności od wybranego zakresu.

Dlaczego warto skorzystać z polisy zdrowotnej?

Korzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Opłacanie takiej polisy pozwala ominąć długie kolejki do specjalistów, ograniczone godzina działania placówek, a także niską jakość samych usług. Płatne polisy zdrowotne gwarantują dostęp do placówek o wysokim standardzie działania, w których przyjmują specjaliści z wielu obszarów medycyny.

Zaletą polis zdrowotnych jest również fakt, że do wielu specjalistów można trafić bez zbędnego skierowania. Skraca to czas oczekiwania na wizytę, co w wielu przypadkach może mieć ogromne znaczenie – nie tylko dla naszego stanu zdrowia, ale również poczucia bezpieczeństwa.

Wiele prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oferuje również darmowy (lub tańszy) dostęp do specjalistycznych badań. Przykładem może być rezonans magnetyczny, którego koszt często przekracza 1000 złotych. Wykupując odpowiednią polisę, można takie badanie zrobić za darmo.

NFZ vs prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Warto pamiętać, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest jedynie płatnym dopełnieniem ubezpieczenia publicznego, które gwarantuje NFZ. Nie może ono stanowić dla niego alternatywy, ale może być jego uzupełnieniem.

W przypadku wypadku lub konieczności interwencji lekarskiej, pacjent i tak trafi do szpitala publicznego, gdzie będzie leczony. Prywatne ubezpieczenie pozwala jedynie pokryć koszty świadczeń zdrowotnych, które pacjent realizuje w konkretnych placówkach medycznych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Porównując propozycje towarzystw ubezpieczeniowych, warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • oferowane specjalizacje,
  • lokalizację dostępnych placówek, z których można korzystać,
  • rodzaje dostępnych badań,
  • limity wizyt,
  • limity badań,
  • zdarzenia wyłączone z zakresu polisy,
  • transport medyczny,
  • wysokość składki ubezpieczenia.

Porównaj oferty prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w aplikacji Asekuro.pl

Oferty polis na ubezpieczenie zdrowotne znajdziesz w niemal każdym towarzystwie ubezpieczeniowych działającym w Polsce. Samodzielne sprawdzenie wszystkich propozycji mogłoby Ci zająć wiele czasu, dlatego lepiej jest skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Asekuro.pl. Wygodna aplikacja mobilna zestawi wszystkie oferty towarzystw ubezpieczeniowych i już po 57 sekundach udzieli Ci odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie