Zwrot składki OC – kiedy przysługuje?

Sam zwrot OC po sprzedaży samochodu jest uznawany za dość skomplikowaną procedurę, która wymaga pewnego przygotowania ze strony użytkownika. Dzięki temu można odzyskać pieniądze, które nie zostały jeszcze wykorzystane na ubezpieczenie. Pozwala to na ponowne wystawienie ubezpieczenia w innej organizacji lub po prostu uzupełnienie budżetu, nie płacąc za nic. Podpowiadamy, kiedy dokładnie można przeprowadzić tę procedurę i co będzie do niej potrzebne.

Kiedy przysługuje zwrot składki OC?

W większości przypadków zwrot składki OC po sprzedaży samochodu będzie potrzebny, jeśli auto zostało już sprzedane i chce się dodatkowo odzyskać wcześniej wpłacone pieniądze. Najłatwiej jest to zrobić w tych sytuacjach, w których cała procedura przeprowadzana jest całkowicie zgodnie z prawem. Oto kilka najczęstszych przypadków, w których taka procedura będzie potrzebna:

 • sprzedaż samochodu. W takim przypadku ubezpieczenie samochodu automatycznie traci ważność. Dlatego należy natychmiast wystąpić o częściowy zwrot kosztów, aby odzyskać pieniądze i zacząć z nich korzystać. Masz do tego pełne prawo;
 • zmiana warunków ubezpieczenia. Od czasu do czasu możesz chcieć zmienić warunki swojego ubezpieczenia i zrezygnować z niektórych opcji, które wcześniej wybrałeś. W takim przypadku możesz również ubiegać się o rekalkulację i odzyskać swoje pieniądze w Polsce. Najważniejsze jest wcześniejsze uzgodnienie tej procedury z organizacją ubezpieczeniową, aby wszystko przebiegło tak sprawnie, jak to tylko możliwe;
 • anulowanie umowy. Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z ubezpieczenia, a czas polisy jeszcze nie upłynął, firma może zwrócić Ci część wpłaconych pieniędzy. W takim przypadku będziesz musiał negocjować z kierownikiem swojej organizacji, aby niewykorzystany okres został Ci zwrócony.

We wszystkich tych sytuacjach polisy i tak na nic się nie przydadzą, więc lepiej jak najszybciej zwrócić pieniądze i zacząć je wykorzystywać do innych celów. W każdym przypadku konieczne będzie również wskazanie przyczyny we wniosku, który napiszesz do organizacji ubezpieczeniowej. To sprawi, że sprawa potoczy się tak szybko, jak to możliwe.

Sprzedaż samochodu a zwrot składki ubezpieczeniowej dla osób trzecich

Dość często przy sprzedaży samochodu przysługuje nam zwrot składki. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać swoje pieniądze, nie płacąc dalej za polisę, która nie jest już aktywna. Zwrot jest konieczny, gdy:

 • twoja umowa zostaje rozwiązana, ponieważ sprzedajesz samochód;
 • musisz wystawić umowę na nowego właściciela samochodu, który sam pokryje wszystkie koszty;
 • wcześniej anulujesz dokumenty. Takie sytuacje mogą wynikać z różnych powodów.

Najważniejszą rzeczą w każdym przypadku jest przestrzeganie ogólnej procedury i próba wyjaśnienia tak obiektywnie, jak to możliwe, dlaczego dokładnie chcesz wypowiedzieć współpracę z organizacją.

W przypadku sprzedaży samochodu nie będziesz miał żadnych problemów, ponieważ musisz koniecznie zwrócić część kwoty. Weź pod uwagę, że różne opłaty i wydatki, które zostały już poniesione przez organizację ubezpieczeniową, mogą zostać od niej odliczone. Konieczne jest również napisanie specjalnego wniosku o zwrot i dostarczenie dokumentów potwierdzających sprzedaż pojazdu. Zazwyczaj jest to umowa sprzedaży, którą zawsze należy mieć przy sobie.

Zwrot składki za ubezpieczenie OC – jak go obliczyć?

Zasadniczo, pełna kwota jest obliczana automatycznie przez organizację ubezpieczeniową, która powinna mieć specjalny wzór. Możesz podzielić zapłaconą kwotę przez wszystkie dni i zaznaczyć te, których jeszcze nie wykorzystałeś w dniu rezygnacji. Dzięki temu będziesz w stanie w przybliżeniu uzyskać kalkulację kwoty, którą możesz otrzymać od organizacji. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, ile miesięcy pozostało niewykorzystanych. Jednocześnie od kwoty zostaną odjęte różne opłaty i inne koszty poniesione przez organizację ubezpieczeniową. Menedżer w Twojej firmie powinien Ci pomóc, abyś dokładnie zrozumiał, ile pieniędzy będziesz w stanie otrzymać. W końcu sprzedaż samochodu nie zdarza się często, więc samodzielne proporcjonalne wyliczenie kwoty może być trudne.

Zwrot składki za ubezpieczenie OC w przypadku szkody

Załatwienie zwrotu za OC zazwyczaj nie jest zbyt trudne. Konkretne warunki będą jednak zależne od tego, co dokładnie zostało zapisane w umowie. Przecież ubezpieczenia mogą być różne, a warunki również mogą się różnić w zależności od firmy. Dlatego należy wziąć pod uwagę kilka ważnych punktów, w tym to, czy odszkodowanie zostało już wypłacone z tytułu roszczeń ubezpieczeniowych. W takim przypadku zwrot może być bardziej skomplikowany i ograniczony, ponieważ organizacja ubezpieczeniowa poniosła już straty, a składki mogą zostać zwrócone tylko w części.

W każdym przypadku zalecamy dokładne zapoznanie się z zasadami organizacji ubezpieczeniowej przed złożeniem wniosku. Ułatwi to negocjowanie odszkodowania i uargumentowanie swojego stanowiska. Możesz również zakwestionować decyzję firmy w sądzie, jeśli się z nią nie zgadzasz i jesteś przygotowany na podjęcie wszystkich niezbędnych procedur.

Refundacja składki OC – dokumenty

Istnieje procedura dotycząca rezygnacji z ubezpieczenia i zwrotu składki, którą należy zrealizować jak najszybciej. Proces ten wymaga złożenia kilku dokumentów i prawidłowego przejścia przez całą procedurę:

 1. Złożenie wniosku. Należy napisać i złożyć wniosek, który musi być ściśle sformalizowany zgodnie z zasadami firmy. Najczęściej w tym celu najlepiej jest przyjść do biura i napisać wszystko razem z pracownikiem.
 2. Dostarczenie dokumentów. Konieczne będzie dostarczenie oryginału polisy ubezpieczeniowej, aby pracownicy mogli przyjąć od ciebie wniosek.
 3. Podaj powód. Następnie wymień wszystkie dokumenty, które mogą udowodnić powód rozwiązania umowy. Jeśli sprzedałeś samochód, musisz okazać umowę sprzedaży.
 4. Przedstaw swój paszport. Przedstaw dokumenty, których będzie wymagać organizacja ubezpieczeniowa, najczęściej jest to dowód tożsamości. Następnie firma zacznie rozpatrywać Twój wniosek, i będziesz mógł otrzymać wymaganą kwotę pieniędzy.

Po złożeniu wniosku będziesz mógł otrzymać zwrot niewykorzystanej kwoty ubezpieczenia na swój pojazd. Najlepiej jest przyjść bezpośrednio do biura firmy, aby złożyć taki wniosek, co zapewni poprawne anulowanie Twojej umowy. Zalecamy również dokładne wypisanie wszystkich pozycji i dostarczenie prawidłowych dokumentów podczas składania wniosku. Dzięki temu organizacja ubezpieczeniowa będzie mogła stosunkowo szybko sprawdzić wszystkie fakty związane z anulowaniem umowy i zapewnić Ci odszkodowanie. Procedura jest indywidualna, ponieważ czasami można obliczyć tylko miesiące, a czasami także dni. Dlatego zalecamy zajęcie się tą kwestią już teraz.

Możesz również skorzystać z naszej aplikacji mobilnej, aby uzyskać dostęp do najkorzystniejszych i najłatwiejszych ubezpieczeń, w tym ubezpieczenia samochodu. Wystarczy:

 1. Pobrać aplikację z naszej oficjalnej strony internetowej na swoje urządzenie mobilne.
 2. Zarejestrować się i wprowadzić swoje dane, a następnie przejść do katalogu ofert.
 3. Wybrać najbardziej niezawodną opcję i skontaktować się z menedżerem, aby wyjaśnić wszystkie szczegóły i niuanse.

Po podpisaniu nowej umowy ochrona pojazdu będzie ponownie ważna. Dzięki temu będziesz mógł efektywnie korzystać z samochodu i nie martwić się o niespodzianki na drodze, które mogłyby wpłynąć na Twój budżet. Nie oszczędzaj na ochronie swojego drogiego samochodu! Wybieraj tylko najlepsze oferty ubezpieczeń bezpośrednio w naszym katalogu.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie