10 nieoczywistych kierunków na wakacje w Europie

10 nieoczywistych kierunków na wakacje w Europie

Wybierając kierunek wyjazdów urlopowych, warto zboczyć nieco z najpopularniejszych szlaków. W Europie jest bowiem wiele nieoczywistych wakacyjnych kierunków. Zastanawiacie się co wybrać? Oto nasze propozycje.

Słowacja

Słowacja to kraj kojarzący się nam z głównie z zimowymi wypadami na narty. Ma ona jednak wiele do zaoferowania również w sezonie letnim.

I chodzi tu nie tylko o położony na terenie Karpat Zachodnich park narodowy Słowacki Raj, wyróżniający się fantastycznymi szlakami do pieszych wędrówek. Kraj ten posiada także inny skarb. Na Słowacji odkryto ponad 6200 grot i jaskiń. Część została udostępniona zwiedzającym. Wśród nich są m.in. unikatowa Dobszyńska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Bielańska, Demianowska Jaskinia Wolności czy Demianowska Jaskinia Lodowa.

Na Słowacji nie brakuje też miejsc do zwiedzania dla miłośników historii i kultury. Znajduje się tu aż 425 dworów oraz 220 ruin i zamków. Najbardziej efektowne są ruiny średniowiecznego Zamku Spiskiego, jednej z największych tego typu budowli w Europie.

Estonia

Do odwiedzenia Estonii w wakacje zachęcamy zwłaszcza tych, którzy lubią nadbałtyckie klimaty, ale polskie wybrzeże zwiedzili już wzdłuż i wszerz. Dobrym pomysłem może być dla nich wyjazd do Parnawy. To kurort klimatem zbliżony do Sopotu, ale znacznie od niego spokojniejszy. Jego atutem, oprócz morza i plaż, są malownicze zabytkowe wille. To dobry pomysł nawet na krótką wycieczkę (Parnawa oddalona jest 11 godzin jazdy od Warszawy).

Tych, którzy mają nieco więcej czasu, zapraszamy do zwiedzenia całej Estonii. Silną stroną estońskiego wybrzeża jest pofałdowana linia brzegowa – pełna zatok, półwyspów, wysp i wysepek. Takie ukształtowanie sprawia m.in. że woda w tej części Bałtyku jest cieplejsza niż w Polsce (mimo tego, że Estonia jest zdecydowanie bardziej wysunięta na północ).

Norwegia i Lofoty

To kolejny nieoczywisty kierunek na wakacje w Europie. Polecamy go zwłaszcza tym, dla których słońce, upał, plaża i brązowa opalenizna nie są must have każdego urlopu.

Zamiast tego Norwegia oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Fiordy (ze słynnym fiordem Geiranger na czele), lodowce (np. Nærøyfjord), przełęcze (Przełęcz Trolli) i urokliwe wysepki (zwłaszcza Lofoty) – to punkty, które powinny znaleźć się na trasie wycieczki po tym kraju.

Do Norwegii można jechać na własną rękę, najlepiej autem (ze względu na odległości). Również biura podróży oferują coraz więcej wycieczek objazdowych po tym skandynawskim kraju.

Mołdawia

Dla osób poszukujących mniej znanych miejsc na urlop w Europie, Mołdawia powinna być jedną z ciekawszych propozycji. Rekomendujemy ją zwłaszcza miłośnikom wina. Kraj ten to była republika radziecka słynąca z uprawy winorośli. Zwiedzić tu trzeba koniecznie winnicę Cricova (prawdziwe podziemne miasto, położone na obszarze 50 ha, z korytarzami, których łączna długość to ok. 120 km) oraz winnicę Milesti Mici (największą na świecie, jej korytarze mają ok. 250 km, z czego udostępnionych jest ok. 50 km).

W Mołdawii każdy turysta ma szansę poczuć klimat postsowieckiej republiki, ale nie tylko. W 1990 r. na jej terenie powstała tzw. Naddniestrzańska Republika Mołdawska (nieuznawana na arenie międzynarodowej). Kontynuuje ona tradycje komunistycznego państwa. To obszar, w którym pomniki Lenina wciąż stoją na ulicach, a na czerwono-zielonej fladze widnieje sierp i młot.

Turystom polecamy też m.in. wyjazd na teren Autonomii Gaguaskiej (południowa Mołdawia) oraz rejs deltą Dunaju. Zaletą Mołdawii z pewnością są stosunkowo niskie ceny oraz przyjazny klimat, z długim, ciepłym latem i łagodną zimą.

Armenia

Tym razem udajemy się na południowy wschód Europy. Armenia to dobra alternatywa dla popularnej Gruzji.

Planując wyjazd do tego kraju, warto uwzględnić takie przystanki jak Erywań (stolica Armenii). Do obejrzenia są tam Kaskady, czyli galeria sztuki wyryta w skale oraz Cicernakaberd (Jaskółczy Zamek) – pomnik i muzeum poświęcone ludobójstwu Ormian. Znakiem rozpoznawczym tego kraju są również monastyry – malowniczo położone klasztory zdobione bogatą ornamentyką.

Lazurowe Wybrzeże we Francji

Wypoczynek nad Morzem Śródziemnym nie brzmi jak oryginalny pomysł na wakacje w Europie. Jeśli jednak przyjrzymy się statystykom, okaże się, że południowe wybrzeże Francji jest stosunkowo rzadko wybierane przez Polaków. Być może odstraszają nas ceny, które rzeczywiście w porównaniu do Bułgarii czy Chorwacji są wyższe? Z drugiej strony jednak różnice te nie są aż tak wysokie, zwłaszcza jeżeli nie planujemy wyjazdu w szczycie sezonu.

Warto też pamiętać, że Lazurowe Wybrzeże ma do zaoferowania nie tylko gorące plaże i piękne widoki, ale również znane miasta – Saint Tropez, Nicea, Cannes czy Antibes.

Madera

Pisząc o nietypowych kierunkach na wakacje, udajemy się znowu na zachód. Madera (a właściwie kilka wysp archipelagu Madera, z których największa to właśnie Madera) położona jest u północno-zachodnich wybrzeży Afryki i należy do Portugalii. Mówi się o niej, że to wyspa na której panuje wieczna wiosna. Wszystko ze względu na łagodny, ciepły klimat. Średnia temperatura latem wynosi ok. 25 st. C i rzadko dochodzi do 30. Zimą z kolei rzadko spada poniżej 15 (średnia to ok. 17 st. C). Atutami Madery są piękne krajobrazy i bujna roślinność, szlaki wzdłuż lewand (to dawne kanały służące nawadnianiu), wiele miejsc do aktywnego wypoczynku (trekking, wspinaczka, windsurfing, surfing itd.).

Trzeba pamiętać jednak, że plaże nie są tu piaszczyste, tylko kamieniste. Naturalny, żółty piasek znajdziemy na Porto Santo. To druga co do wielkości wyspa archipelagu Madera, zdecydowanie mniejsza od samej Madery, oddalona od niej o 2,5 godz. rejsu.

Andaluzja, Hiszpania

Andaluzja to najbardziej na południe wysunięty region Hiszpanii. Będąc tutaj, można już poczuć „oddech” Afryki. Nic w tym dziwnego, w końcu jednym z ciekawszych miast w regionie jest Gibraltar, czyli miasto i port nad słynną Cieśniną Gibraltarska oddzielającą Afrykę i Europę.

Jedną z największych atrakcji Andaluzji są również inne historyczne miasta takie jak Grenda, Kordoba, Malaga czy Sewilla. Widać w nich potężne wpływy dawnej kultury arabskiej – nic w tym dziwnego, w końcu Arabowie panowali nad tymi terenami przez kilkaset lat.

Andaluzja to też oczywiście piaszczyste lub piaszczysto-kamieniste plaże. Nie powinniśmy się tu martwić o pogodę. Wybrzeże Andaluzji nazywane jest Costa del Sol (Wybrzeże Słońca).

Costa Nova, Portugalia

Portugalskie wybrzeże Costa Nova to jeden z mniej oczywistych kierunków na wakacje w Europie, zwłaszcza dla Polaków.

Po pierwsze, sama Portugalia nadal pozostaje dla nas kierunkiem nieco egzotycznym. Po drugie, jeśli już do niej jeździmy, najczęściej wybieramy zwiedzanie miast takich jak Lizbona czy Porto. Po trzecie, najpopularniejszym regionem Portugalii (jeśli chodzi o plażowanie) jest Algarve, czyli region położony na samym południu tego kraju.

Jednak jeżeli nie chcecie jechać aż tak daleko, warto postawić na Costa Nova – mniejsze i położone bardziej na północy. Spragnieni wody, plaż i słońca z pewnością jednak znajdą tu coś dla siebie. Poza tym pobyt na Costa Nova można dosyć łatwo połączyć m.in. ze zwiedzaniem Porto.

Rumunia

Na turystycznej mapie Starego Kontynentu Rumunia to wciąż jeden z najbardziej nietypowych kierunków. Większości z nas może kojarzyć się z hrabią Drakula – i słusznie. Wyprawa śladami tej postaci to jeden z najpopularniejszych sposobów na zwiedzenie tego kraju.

Na turystycznym szlaku spotkamy jednak nie tylko zamek Drakuli, ale też wiele innych dobrze zachowanych zamków i pałaców. Warto też obejrzeć miejscowe cerkwie. Godny polecenia jest również Bukareszt, stolica Rumunii.

Wyjeżdżając do tego kraju, należy jednak pamiętać, że infrastruktura nie jest tu tak rozwinięta jak w innych częściach Europy. Chodzi tu zarówno o bazę noclegową, jak również stan dróg czy bazę gastronomiczną.

Bezpieczeństwo na turystycznym szlaku

Już ta krótka lista pokazuje, że choć Europa wydaje się już dobrze znana Polakom, nadal ma do zaoferowania całkiem sporo nieoczywistych kierunków na wakacje.

Decydując się którykolwiek z nich, trzeba koniecznie pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Oczywiście polisę warto wykupić za każdym razem, kiedy udajemy się na zagraniczne wakacje, jednak w przypadku nietypowych kierunków prawdopodobieństwo niespodziewanej przygody jest nieco wyższe niż gdzie indziej.

Przed zakupem polisy porównaj oferty poszczególnych towarzystw, biorąc pod uwagę nie tylko ceny, ale również zakres ochrony. Zrobisz to w aplikacji Asekuro.pl lub za pomocą naszego kalkulatora turystycznego. Umożliwia ona nie tylko porównanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych, ale również bezpośredni zakup polisy.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie

pl_PL