Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy i kiedy należy go ubezpieczyć?

Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem samochodu z zagranicy i kiedy należy go ubezpieczyć?

Auta z zagranicy dalej cieszą się dużą popularnością wśród rodzimych kierowców. Głównym argumentem przemawiającym za nimi jest oczywiście cena. Jednak kupując takie auto, musisz być przygotowani na szereg formalności. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy jest złożonym procesem wymagającym wcześniejszego przygotowania merytorycznego. Przeczytaj nasz artykuł, a zdobędziesz wiedzę, dzięki której sprowadzenie auta stanie się przejrzyste i proste.

Co warto wiedzieć, kupując auto z zagranicy?

Przeglądając oferty samochodów z zagranicy łatwo trafić na nieuczciwych sprzedających. Dlatego przy przeglądaniu aukcji, należy być uważnym i szczególnie ostrożnym. Gdy interesuje nas konkretne auto z zagranicy, znalezione na internetowej aukcji, warto poprosić sprzedającego o przesłanie zdjęć lub skanów wszystkich niezbędnych dokumentów potwierdzające stan pojazdu. Co więcej, przy zakupie auta, warto poprosić o deklarację sprzedającego w umowie o stanie auta – w takim sposób dodatkowo zabezpieczymy się na wypadek konieczności dochodzenia swoich roszczeń.

Nawet jeśli stan auta wydaje się być w porządku, dokonaj przeglądu auta w punkcie diagnostycznym. Sprzedawcy liczący na łatwą sprzedaż często ukrywają usterki, które nie są widoczne dla osób nieznających się na mechanice pojazdowej. Po oddaniu samochodu do niezależnego punktu diagnostycznego, dowiesz się, czy pojazd, rzeczywiście jest sprawny.

Jeśli sprzedawca nie pozwala oddać auta do punktu diagnozy to powinien być dla Ciebie sygnał, że coś może być nie tak. Z takiej transakcji lepiej jest zrezygnować.

Przed sfinalizowaniem transakcji warto sprawdzić numer VIN pojazdu – w ten sposób potwierdzimy, że auto nie jest kradzione. Jest to specjalny kod producenta, który jest umieszczany na różnych elementach pojazdu.

Istotne jest również to, aby numer VIN samochodu był zgodny z numerem zawartym w dokumentach samochodu udostępnionych przez sprzedawcę. Numer VIN umożliwia również sprawdzenie historii użytkowania pojazdu. Historię danego auta możesz sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest dostępna w internecie. To polski system umożliwiający po wpisaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz dacie pierwszej rejestracji sprawdzenie, ilu właścicieli użytkowało dany pojazd, oraz czy auto brało udział w wypadkach, czy stłuczkach.

Jak wygląda proces zakupu auta z zagranicy?

Proces zakupu auta różni się w zależności od tego, czy nabywamy auto z organizowanej aukcji, czy od osoby fizycznej. Jeżeli nabywamy z aukcji, proces nabycia jest prostszy, ponieważ bierze w nim udział pośrednik, od którego otrzymamy wszystkie niezbędne dokumenty.

Nabywając natomiast auto z zagranicy od osoby fizycznej, musimy pilnować tego, aby sprzedawca wydał nam kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu. Warto również sprawdzić możliwość tłumaczenia dokumentów od zakupionego pojazdu – tak, aby były one w języku polskim oraz np. niemieckim, jeśli auto sprowadzane jest z Niemiec. Taką dokumentację przekłada tłumacz przysięgły lub konsul i jest ona niezbędna do załatwienia formalności w Polsce.

Gdy zakupisz auto, rozpocznie się cała procedura jego sprowadzenia. Przede wszystkim musisz przetłumaczyć dokumenty z języka obcego na język polski oraz opłacić akcyzę. Stawka tej opłaty jest zależna od pojemności silnika (3,1% dla pojazdów z silnikami 2000 cm3 oraz 18,6% dla pojazdów posiadających silnik o pojemności powyżej 2000 cm3). Jeśli jesteś nabywcą pojazdu hybrydowego typu plug-in możesz liczyć na zmniejszenie stawki o 50% lub całkowite zwolnienie z obowiązku opłacenia akcyzy.

Jak przetransportować auto z zagranicy do Polski?

Kwestia transportu zależy tak naprawdę od tego, czy będziesz przewoził auto samemu, czy transportu dokona pośrednik. Decydując się na pośrednika, auto nie musi posiadać ważnego OC oraz być zarejestrowane. Zorganizowany przewóz lawetą jest jednak dosyć kosztowny.

Jeśli jednak po zakupie auta chcesz nim po prostu przyjechać do Polski i legalnie poruszać się po drogach, musi być on zarejestrowany oraz mieć wykupione OC. To wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w tymczasowe tablice wywozowe oraz okresowe OC (ważne zazwyczaj do 30 dni).

Pamiętaj, że po wygaśnięciu okresowego OC nie możesz poruszać się dalej autem, dlatego po przyjeździe do Polski warto od razu rozpocząć faktyczny proces rejestracji pojazdu w Polsce.

Kiedy należy ubezpieczyć auto sprowadzone z zagranicy?

Nabyte auto z zagranicy należy ubezpieczyć od razu po zarejestrowaniu pojazdu w Polsce. Aby poruszać się po polskich drogach, trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, chociaż zachęcamy również do wykupu AC. Poruszając się pojazdem bez wykupionego OC, narazisz się na przykre konsekwencje finansowe i prawne, zwłaszcza jeśli spowodujesz kolizję. Z tego względu po sfinalizowaniu wszelkich formalności w Polsce lepiej od razu wykupić OC i cieszyć się nowym autem.

Przy wykupie OC ubezpieczyciel poprosi Cię o przetłumaczone dokumenty auta, protokół przejścia badania technicznego, potwierdzenie dokonania opłaty akcyzowej oraz dokumenty potwierdzające rejestrację auta w Polsce.

Tanie ubezpieczenie na samochód możesz znaleźć za pośrednictwem aplikacji Asekuro.pl. Pobierz ją już teraz

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie