Jakie zmiany przepisów czekają kierowców i pieszych w czerwcu 2021

Jakie zmiany przepisów czekają kierowców i pieszych w czerwcu 2021

Już 1. czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Cześć ekspertów uznaje je za rewolucyjne. Co ważne, wprowadzane zmiany dotyczyć będą nie tylko kierowców, ale również pieszych. Sprawdź, co zmieni się w przepisach.

Kodeks drogowy 2021: najważniejsze zmiany

Sejm przyjął, senat zatwierdził a prezydent podpisał. Teraz, a dokładnie 1.czerwca 2021 nowe przepisy ruchu drogowego wchodzą w życie. Zobacz, co zmieni się w kodeksie drogowym.

Nowe przepisy chronią pieszych

Każdego roku w Polsce w okolicach przejść dla pieszych notuje się około 3500 wypadków, w których ginie około 250 osób, a kolejne 3500 doznaje obrażeń. W sumie w wypadkach samochodowych ginie łącznie około 800 pieszych każdego roku. Te dane wzbudziły poważny niepokój wśród rządzących, którzy zdecydowali się na wprowadzenie przepisów, które mają chronić osoby piesze – przede wszystkim w okolicach przejść dla pieszych.

Od 1.czerwa 2021 kierowcy zbliżający się do przejście dla pieszych, zmuszeni będą zachować jeszcze większą ostrożność. Wcześniej to kierowcy prowadzący pojazdy mieli pierwszeństwo, a ich głównym zadaniem było dostosowanie prędkości, tak aby zminimalizować ryzyko wypadku.

Nowe przepisy będą w tej materii rewolucyjne. Od teraz to piesi będą mieli pierwszeństwo przy przechodzeniu przez pasy. Co ważne, dotyczy to nie tylko tych, którzy już znajdują się na pasach, ale również osób wchodzących na przejście oraz tych znajdujących się w ich okolicy.

W takich przypadkach, kierowca zobowiązany jest do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia – co w praktyce oznacza zatrzymanie pojazd i przepuszczenie pieszego.

Wolniej w nocy

Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym obejmuje także limity prędkości. Dotychczas kierowcy poruszający się w terenie zabudowanym mogli jechać z prędkością 50 km/h w godzinach 5-23. Po godzinie 23:00 limit prędkości wzrastał do 60 km/h.

Nowe przepisy znoszą ten podział. Od teraz kierowcy w terenie zabudowanym nie mogą przekraczać 50 km/h, niezależnie od pory dnia i nocy.

Koniec z jazdą na zderzaku

Zbyt mała odległość między samochodami często jest przyczyną stłuczek i wypadków. Niestety jazda na zderzaku jest obrazkiem, który często obserwujemy na polskich drogach. Od teraz takie zachowanie będzie karane.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego wprowadzają obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu jadącego przed nami. Przepis ten dotyczy poruszania sią po autostradach i drogach ekspresowych.

Jaka jest odpowiednia odległość między pojazdami? Według nowelizacji ustawy jest to odległość wyrażony w metrach, która stanowi połowę prędkości pojazdu, którym porusza się kierowca. Oznacza to, że jeśli kierowca jedzie na autostradzie z prędkością 120 km/h to jest on obowiązany zachować 60 metrowy odstęp od samochodu jadącego przed nim. Oczywiście, obowiązek nie dotyczy przypadków, gdy kierowca wykonuje manewr wyprzedzania.

Kodeks drogowy: nowe przepisy dla pieszych

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym nie ominęły również pieszych. Od 1.czerwca nie mogą oni używać telefonów komórkowych, ani innych urządzeń upośledzających percepcję podczas wchodzenia na przejście dla pieszych lub torowisko. Łamiący ten przepis narażają się na mandat karny.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego: 20 maja 2021

Ustawa wchodząca w życie 1.czerwca 2021 to nie jedyna nowelizacja przepisów ruchu drogowego, którą przygotował rząd. Poprzednie zmiany zaczęły obowiązywać 20.maja 2021 i dotyczy przede wszystkim zasad poruszania się hulajnogami.

Od 20.maja elektrycznymi hulajnogami mogą poruszać się wszyscy pełnoletni oraz niepełnoletni, którzy posiadają karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1, T. Młodzież nieposiadająca takich uprawnień oraz dzieci, które mają mniej niż 10 lat, mogą używać hulajnóg elektrycznych tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Kierowca hulajnogi musi być trzeźwy. Za korzystanie z nich pod wpływem alkoholu grozi mandat karny.

Nowe przepisy wprowadzają również limity dotyczące prędkości. Od teraz na hulajnogach można jeździć z maksymalną prędkością 20 km/h na ścieżkach i pasach rowerowych, a także 30 km/h po jezdni, gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej.

Nowe obowiązki kierowców i pieszych

Kierowcy i piesi muszą szybko zaadaptować się do nowych przepisów ruchu drogowego. Za ich nieprzestrzeganie grożą kary, które mogą być bardzo surowe. Przykładowo, kierowca, który przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o 10 km/h otrzyma mandat w wysokości 100-200 złotych.

Warto więc nie tylko zaznajomić się z nowymi zasadami, ale przede wszystkim zdjąć nogę z gazu.

Aplikacja mobilna Asekuro.pl

Kończy się OC Twojego samochodu? Pobierz bezpłatną porównywarkę ubezpieczeń Asekuro.pl i w kilkanaście sekund porównaj oferty najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Wybierz najkorzystniejszą z nich i podpisz umowę. Możesz także skorzystać z porównywarki ubezpieczeń na naszej stronie.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie