Dlaczego opłaca się zawrzeć polisę turystyczną?

Dlaczego opłaca się zawrzeć polisę turystyczną?

Przed zbliżającym się wielkimi krokami sezonem wakacyjnym warto zastanowić się nie tylko nad kierunkiem podróży, ale również pomyśleć o wykupieniu polisy turystycznej. Dlaczego ubezpieczenie na czas wyjazdu jest tak ważne?

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Polisa turystyczna to rodzaj ubezpieczenia, o którym powinien pomyśleć każdy wyjeżdżający za granicę. Zakres ochrony, który gwarantuje polisa będzie różny – w zależności od wybranego ubezpieczyciela.

Najczęściej na liście usług wchodzących w skład polisy turystycznej znajdziemy:

  • Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – dodatkowa polisa ubezpieczeniowa umożliwi Ci korzystanie z prywatnych placówek medycznych na terenie kraju, który odwiedzasz. Dodatkowo uzyskasz również dostęp do specjalistycznych badań oraz zabiegów, za które bez ubezpieczenia musisz zapłacić z własnej kieszeni.
  • Transport medyczny do Polski – w przypadku nagłej choroby lub poważnego uszczerbku na zdrowiu, konieczny może być transport do Polski. Koszty takiej usługi często oscylują na poziomie nawet kilku tysięcy złotych, dlatego warto chronić się przed tego rodzaju wydatkiem. Wykupiona polisa turystyczna zapewnia pokrycie kosztów transportu.
  • NWW – dodatkowe ubezpieczenie turystyczne zapewnia również pokrycie kosztów rehabilitacji, gdy podczas wyjazdu przytrafi Ci się nieszczęśliwy wypadek.
  • Ubezpieczenie bagażu – ubezpieczyciele gwarantują wypłatę odszkodowania, gdy bagaż zaginie lub zostanie skradziony. Niestety, problemy z bagażem dotykają wielu podróżujących.
  • Ochrona finansowa na wypadek bankructwa firmy, z której usług korzystasz.
  • Ubezpieczenie domu na wypadek kradzieży – niektóre polisy chronią nie tylko samych turystów, ale również ich dobytek. Jeśli w czasie podróży mieszkanie lub dom turysty zostanie ofiarą kradzieży to może on liczyć na wypłatę odszkodowania.

To oczywiście niepełny zakres ochrony, który gwarantuje polisa turystyczna. Wiele zależy tutaj od ubezpieczyciela i jego oferty. Często w polisach turystycznych znajdują się również zapisy o wypłacie odszkodowania w przypadku rabunku, klęski żywiołowej, odwołanych lotów, a nawet konfliktów zbrojnych i wojen.

Między innymi dlatego, przed podjęciem decyzji o zawarciu polisy, ważne jest przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na sekcję ,,wyłączenia”.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Powodów jest co najmniej kilka. Podstawowy jest taki, że ubezpieczenie turystyczne gwarantuje bezpłatną pomoc medyczną. Wbrew pozorom nie jest ona potrzebna tylko tym, którzy podczas wakacyjnego wyjazdu uprawiają ekstremalne sporty. Urazu można doznać kąpiąc się w oceanie, czy spacerując na greckiej wyspie.

W każdym z tych przypadków polisa turystyczna pozwoli uniknąć kosztów związanych z leczeniem – często są one bardzo duże.

Dobra polisa turystyczna obejmuje także ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dzięki niemu turysta ma zapewniony zwrot kosztów w przypadku niespodziewanych zdarzeń, których sam jest sprawcą – na przykład przy uszkodzeniu innego samochodu.

Ubezpieczenie turystyczne to również cały zestaw usług assistance. Tutaj jednak dużą uwagę należy zwrócić na ofertę konkretnego ubezpieczyciela, ponieważ w tym zakresie między polisami występować będą duże różnice.

Najczęściej w podstawowym zakresie polisy, assistance obejmuje auto zapasowe lub naprawę zepsutego pojazdu. W bardziej rozbudowanej wersji można liczyć także na wsparcie prawnika lub tłumacza.

Czy najtańsze ubezpieczenie jest najlepsze?

Najczęściej nie. Najtańsze polisy turystyczne często mają zapisane w OWU wiele wyłączeń ochrony, które powodują, że takie ubezpieczenie nie chroni nas przed wszystkimi niespodziewanymi wypadkami.

Warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczyciela, aby przekonać się, czy proponowana polisa jest dla nas wystarczająca.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Suma ubezpieczania kosztów leczenia – suma gwarantowana ubezpieczenia to pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Już kilka dni w szpitalu w turystycznym kurorcie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
  2. Zakres ochrony – powinien być on dopasowany do charakteru wyjazdu. Jeśli głównym celem podróży jest chęć uprawiania sportów ekstremalnych, to warto zwrócić uwagę, czy zdarzenia tego typu nie są wyłączone z ubezpieczenia.
  3. OC – nie każde ubezpieczenie turystyczne obejmuje OC w życiu prywatnym. Warto więc sprawdzić, czy dana polisa je ma.
  4. Assistance i elementy dodatkowe – ochrona bagażu, ubezpieczenie sprzętu, ochrona domu czy Auto Assistance. To tylko niektóre dodatkowe elementy, które warto zawrzeć w polisie ubezpieczeniowej.
  5. Cena – mimo że cena ubezpieczenia nie jest najważniejsza, to warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli. Może okazać się, że za podobną ochronę u innego ubezpieczyciela zapłacisz nawet kilkadziesiąt procent mniej.

Ubezpieczenie turystyczne – porównywarka ofert

Szybkiego porównania ofert polis turystycznych możesz dokonać w aplikacji mobilnej Asekuro.pl lub na kalkulatorze na naszej stronie. W jednym miejscu zebraliśmy oferty największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Prosty interfejs i wygodna porównywarka sprawią, że zestawisz ich propozycje już w niespełna minutę.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie