10 najlepszych tras rowerowych w Polsce - gdzie warto pojechać?

10 najlepszych tras rowerowych w Polsce – gdzie warto pojechać?

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby cieszyć się pięknymi trasami rowerowymi. Na mapie Polski bez trudu znajdziesz malowniczo położone ścieżki, które co roku odwiedzane są przez setki fanów dwóch kółek. Oto zestawienie 10 najlepszych takich miejsc. Zobacz, które trasy rowerowe w Polsce cieszą się największą popularnością.

 1. Trasa rowerowa R-10 (EuroVelo)

R-10 to część międzynarodowej trasy EuroVelo, która przebiega dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Polski odcinek trasy liczy blisko 600 kilometrów – ścieżka rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy w Gronowie. Po drodze rowerzyści mijają między innymi Mielno, Trójmiasto i Elbląg.

 1. Szlak rowerowy wokół Tatr

Jazda rowerem z widokiem na Tatry? Dzięki transgranicznemu projektowi trasy rowerowej jest to możliwe.

Pętla wokół Tatr powstała z inicjatywy polskich i słowackich samorządów. Ścieżka liczy obecnie około 250 kilometrów tras, które znajdują się zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie masywu. Do zalet tej trasy należą nie tylko turystyczno-historyczne walory, ale również rozbudowana infrastruktura. Dzięki niej rowerzyści mogą na chwilę odpocząć i w ciszy podziwiać piękne widoki.

 1. Trasa rowerowa wokół Dunajca

Najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce? Wielu autorów blogów podróżniczych przekonuje, że to właśnie Velo Dunajec zasługuje na ten tytuł. Trudno z tym dyskutować.

Szlak rowerowy wokół Dunajca ma 237 kilometrów. Zaczyna się w Zakopanem, a kończy w Wietrzychowicach na północ od Tarnowa. Podróżując tym szlakiem można podziwiać podnóża Tatr, Gorców, Pienin oraz Beskidów, a także malownicze fragmenty Pienińskiego Parku Narodowego. Podróżni mogą także zawitać do wielu turystycznych miejscowości, na czele z takimi miasteczkami jak Zakopane, Nowy Targ, Szczawnica i Nowy Sącz.

 1. Roztocze

Malownicza trasa rowerowa wiodąca przez fragmenty Roztoczańskiego Parku Narodowego uważana jest przez wielu za jeden z najbardziej wartościowych kulturowo szlaków w Polsce. Obejmuje ona ciekawe turystycznie miejscowości, na czele ze Zwierzyńcem i Krasnobrodem.

To idealny szlak dla początkujących rowerzystów. Do przejechania jest około 40 kilometrów, głównie po płaskim terenie. Nie wymaga to więc ani żelaznej kondycji, ani specjalistycznego roweru.

 1. Szlak wokół Jeziora Wigry

Trasa szlaku wyznaczona została wokół Jeziora Wigry i prowadzi głównie przez pola oraz lasy, co zapewnia malownicze widoki. Jej długość wynosi niespełna 60 km, dzięki czemu można ją pokonać w kilka godzin, nawet bez szaleńczego tempa.

 1. Green Velo

Trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo prowadzi przez pięć województw we wschodniej części polski: lubuskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Ścieżka łączy ze sobą miejscowości o dużym znaczeniu przyrodniczym, kulturowym i historycznym.

Na trasie Green Velo znajduje się aż pięć parków narodowych. Łącznie do pokonania jest ponad 2000 km (szlak główny oraz łączniki), co czyni trasę jedną z najdłuższych w Polsce.

 1. Bory Tucholskie i Kaszuby rowerem

To szlak turystyczny, który powinni pokonać wszyscy fani natury, lasów i Kaszub. Trasy Kaszubskiej Marszruty prowadzą bowiem przez piękne tucholskie i kaszubskie lasy, wzdłuż jezior oraz rzek. W czasie wycieczki możesz odpocząć, korzystając ze specjalnych przystanków rowerowych. To jeden z najstarszych projektów ścieżek rowerowych w Polsce. Jednak mimo upływu lat, kaszubska trasa dalej zachwyca odwiedzających.

 1. Szlak Stu Jezior

To lekko pagórkowaty szlak na terenie województwa wielkopolskiego. Jego trasa biegnie głównie drogami o niewielkim ruchu oraz drogami polnymi. Do pokonania jest łącznie ponad 110 km z Poznania do Międzychodu.

 1. Karpacki Szlak Rowerowy

Niesamowity szlak rowerowy, którego trasa prowadzi przez 35 dni w województwie małopolskim. Na ponad 800 kilometrów tras składa się szlak główny oraz kilka szlaków łącznikowych.

Główna trasa Karpackiego Szlaku rowerowego jest odzwierciedleniem historycznego szlaku handlowego z południa do Krakowa i Wieliczki. Jego trasa prowadzi od miejscowości Leluchów na granicy polsko-słowackiej, aż do samego Krakowa. Wybierający ją rowerzyści mają do przejechania łącznie około 175 km.

 1. Żelazny Szlak Rowerowy

To w opinii wielu rowerzystów, najlepsza trasa rowerowa na Śląsku. Szlak powstał przy współpracy polskich i czeskich samorządów w ramach projektu ,,przekraczamy granice”. Długość całego szlaku to niewiele ponad 43 kilometry, z czego 17 kilometrów przebiega po czeskiej stronie granicy. Jest to więc szlak rekreacyjny, idealny na jednodniową wycieczkę.

Ciekawostką jest, że spora część trasy szlaku poprowadzona została na nieczynnych liniach kolejowych. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i wygodę, ponieważ trasa w niewielu miejscach krzyżuje się z drogami publicznymi.

Ubezpieczenie roweru w Asekuro.pl

Zanim wyruszysz w podróż najpiękniejszymi trasami rowerowymi w Polsce, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie roweru. Dobra polisa na rower zapewni Ci:

 • ochronę przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem roweru,
 • ochronę na wypadek rozboju i kradzieży np. spod sklepu,
 • wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia ubioru rowerzysty,
 • transport do warsztatu,
 • pokrycie kosztów naprawy roweru.

Ubezpieczenia na rower porównasz w kilkadziesiąt sekund w aplikacji Asekuro.pl. Pobierz i sprawdź, ile to będzie kosztować.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie