Ubezpieczenie majątkowe — najczęściej zadawane pytania

Ubezpieczenie majątkowe — najczęściej zadawane pytania

Polisa majątkowa, jak każde inne ubezpieczenie, gwarantuje finansowe zrekompensowanie poniesionych strat. Polisą możemy ubezpieczyć zarówno samochód, jak i mieszkanie czy też wycieczkę. Czym charakteryzuje się to ubezpieczenie? O czym warto wiedzieć?

Co obejmuje ubezpieczenie majątkowe?

Czym jest ubezpieczenie majątkowe? Jest to polisa, której dokładną definicję określona Kodeks Cywilny. Zgodnie z art. 281, przedmiotem tego typu ochrony może być niemalże każdy interesem majątkowy, który nie jest sprzeczny i z prawem, a także który możemy ocenić w wartości pieniężnej. Przedmiotem tego typu ubezpieczenia może więc być:

  • dom,
  • mieszkanie,
  • samochód,
  • wycieczka,
  • mur budynku lub jego elementy stałe,
  • szkody powstałe w wyniku działania sił natury i wiele innych.

W skład ubezpieczenia majątkowego wchodzą więc ubezpieczenia komunikacyjne, turystyczne oraz ubezpieczenia nieruchomości.

Z czego składa się ubezpieczenie majątkowe?

Ubezpieczenie majątkowe składa się z wielu elementów. Pierwszym z nich jest przedmiot polisy — może nim być nie tylko mieszkanie czy dom, ale także zabudowania znajdujące się na posesji takie jak garaż, mury budynku oraz inne elementy stałe. Kolejnym elementem jest suma ubezpieczenia. Ustala się ją indywidualnie oraz stanowi ona górną granicę odszkodowania, jaką może uzyskać osoba ubezpieczona.

Następny element to wyłączenie odpowiedzialności. Umowa powinna jasno określać, w jakich sytuacjach odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Jest to niezwykle istotne. Ostatnim już elementem są limity odpowiedzialności, takie jak franszyza redukcyjna czy też ograniczenia odnoszący się do roszczeń.

Czym kierować się przy wyborze polisy?

Bardzo często wybierając ubezpieczenie, kierujemy się w dużej mierze ceną. Owszem, ma ona niebagatelne znaczenie, jednak warto także porównać szczegółowe elementy poszczególnych ofert. Cena zwiększa się razem z zakresem polisy i jest to normalne.

W umowie umieszcza się informacje dotyczące wymogów. Ubezpieczona osoba musi je spełnić, aby otrzymać odszkodowanie. W przypadku kradzieży może być konieczne np. okazanie śladów włamania lub posiadanie drzwi o odpowiednich parametrach.

Warto również znać dokładny zakres polisy oraz limity odpowiedzialności. Limity dotyczą m.in. ilości możliwych wizyt ślusarza czy hydraulika, a także procentową sumę ubezpieczenia, jaka może zostać wypłacona w przypadku konkretnych sytuacji.

Czym może skutkować niedoubezpieczenie, a czym nadubezpieczenie?

Jak już wyżej wspomniano, w umowie o polisę zawiera się informację dotyczącą maksymalnej kwoty, jaka może zostać wypłacona w ramach odszkodowania. Oczywiście im wyższa będzie zadeklarowana kwota, tym większą będziemy mieli pewność co do utrzymania ubezpieczenia.

Jeśli straty szacowane są np. na 350 000 złotych, a w umowie widnieje kwota 500 000 złotych, i tak otrzymamy odszkodowanie. Różnica tkwi w tym, że niepotrzebnie wówczas płaciliśmy więcej za ubezpieczenie. Z kolei jeśli dojdzie do niedoubezpeczenia, czyli gdy straty szacowane są na znacznie wyższą kwotę, niż zawarto w umowie, dostaniemy niestety tyle pieniędzy, ile początkowo zadeklarowano.

Ubezpieczenie majątkowe to popularna polisa, na której wykupienie decyduje się coraz to więcej osób! Nic w tym dziwnego, bowiem warunki oferowane przez firmy ubezpieczeniowe są coraz korzystniejsze.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie