Kiedy opłaca się ubezpieczyć telefon?

Kiedy opłaca się ubezpieczyć telefon?

Ubezpieczenie smartfona na pierwszy rzut oka może wydawać się zbędnym wydatkiem. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że ceny flagowych telefonów mogą przekraczać nawet 7000 złotych, to okaże się, że nawet kilkaset złotych wydanych na polisę chroniącą przed kradzieżą, zgubieniem lub uszkodzeniem to naprawdę niewiele. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby zdecydować, czy polisa na telefon komórkowy jest dla Ciebie.

Co obejmuje ubezpieczenie telefonu?

Polisa ubezpieczeniowa na telefon komórkowy to rodzaj ubezpieczenia, którego przedmiotem jest smartfon. Ma ona za zadanie zabezpieczyć właściciela na wypadek utraty lub uszkodzenia telefonu, a także w przypadku utraty znajdujących się tam danych.

Dobra polisa na smartfona obejmuje:

   

   • Uszkodzenie telefonu – ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy lub wymiany telefonu, jeśli zostanie on przez Ciebie uszkodzony, na przykład przy upadku na podłogę.

   • Koszty niechcianych połączeń – polisa pokryje również koszty nieautoryzowanych połączeń oraz SMS-ów, które nie zostały wykonane przez Ciebie. Tak często dzieje się w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu.

   • Uszkodzenie akcesoriów do telefonu – polisa pokryje koszty uszkodzenia akcesoriów, na przykład słuchawek.

   • Utratę telefonu komórkowego – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku utraty telefonu.

   • Kradzież – polisa na telefon obejmuje również ochronę przed kradzieżą.

  To oczywiście nie wszystkie przypadki, przed którymi chroni ubezpieczenie telefonu. Wielu ubezpieczycieli zwraca również koszty związane z użyciem transmisji danych, które zostały naliczone w przypadku kradzieży telefonu. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dedykowane polisy, których zakres ochr obejmuje także ochronę wyświetlacza.

  Kiedy warto wykupić ubezpieczenie smartfona?

  Decyzja o tym, czy opłaca Ci się ubezpieczyć telefon komórkowy, powinna być uzależniona od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście cena samego smartfona. Im jest ona większa, tym bardziej opłacalne będzie korzystanie z ubezpieczenia.

  Jeśli więc jesteś fanem nowych modeli, których wartość przekracza 4000 – 5000 złotych to zakup dodatkowego ubezpieczenia powinien być dla Ciebie obowiązkiem. Naprawa takiego urządzenia zapewne będzie bardzo kosztowna, nie mówiąc już o kosztach zakupu nowego telefonu – jeśli stary zostanie skradziony.

  Oprócz tego należy brać pod uwagę również:

    

    • Własną skłonność do gubienia lub uszkadzania telefonów – są osoby, które notorycznie gubią dokumenty, klucze, portfele i telefony. Jeśli jesteś jedną z nich, to rozważ wykupienie ubezpieczenia.

    • Telefon został zakupiony w ramach długoterminowej umowy – operatorzy komórkowi często proponują umowy obowiązujące kilka lat. Ich podpisanie zazwyczaj wiąże się z otrzymaniem dodatkowego benefitu w postaci nowego urządzenia (jego wartość jest ukryta w kwocie abonamentu). Warto takiego smartfona ubezpieczyć, aby nie musieć spłacać urządzenia, które na przykład zostało skradzione.

    • Telefon jest dla Ciebie ważnym narzędziem pracy – coraz częściej smartfony służą nie tylko do dzwonienia i pisania smsów. Obecnie stanowią one pełnoprawne narzędzie pracy, które wykorzystywane jest między innymi do pisania maili, komunikacji ze współpracownikami i zarządzania zespołem. Takie narzędzie należy dokładnie zabezpieczyć.

   Ile kosztuje polisa na telefon?

   Większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce przyjmuje model, w ramach którego koszt ubezpieczenia telefonu komórkowego uzależniony jest od ceny samego urządzenia. Im więcej zapłaciłeś za telefon, tym więcej trzeba będzie zapłacić za polisę.

   Przykładowo, polisa na telefon, który kosztował około 3500 złotych kosztować będzie około 370 złotych na rok. Przy telefonie za 1000 złotych wysokość składki powinna zamknąć się w kwocie 250 złotych rocznie – dane pochodzą z aplikacji mobilnej Asekuro.pl

   Cena ubezpieczenia telefonu będzie różnić się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, zakresu ochrony oraz okresu, na który została zawarta polisa.

   Porównywarka ubezpieczeń Asekuro

   Ceny ubezpieczeń smartfonów możesz łatwo porównać w aplikacji Asekuro. Wystarczy, że określisz wartość zakupionego urządzenia, a już po kilkunastu sekundach otrzymasz zestawienie ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

   Ubezpieczenie telefonu komórkowego – obowiązek czy dodatek?

   Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jest w dużej mierze uzależniona od indywidualnych preferencji.

   Wydaje się jednak, że na ubezpieczenie telefonu powinny zdecydować się osoby, które mają drogie smartfony. Wystarczy już kilkaset złotych, aby zabezpieczyć się przed uszkodzeniem, kradzieżą lub utratą urządzenia wartego kilka tysięcy złotych.

   Podobną drogą powinny pójść osoby, dla których smartfon jest ważnym narzędziem pracy. Ubezpieczenie smartfona da większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Na wypadek utraty sprzętu, ubezpieczyciel wypłaci określoną kwotę. Dodatkowo polisa zabezpiecza również przed niechcianymi wydatkami, które mogą być efektem połączeń wykonywanych przez złodziei.

   Podziel się
   Facebook
   Twitter
   LinkedIn
   Email
   Reddit
   WhatsApp
   Telegram
   Z aplikacją, ubezpieczenie
   masz zawsze przy sobie.

   Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

   lub oblicz na stronie