Certyfikaty Covidowe, czym są i na jakich zasadach mają obowiązywać?

Certyfikaty Covidowe, czym są i na jakich zasadach mają obowiązywać?

Już od 1. lipca rozpocznie działalność unijny system certyfikatów covidowych. Ma on ułatwić podróżowanie po krajach wspólnoty w czasie pandemii Covid-19. Do programu dołączyła również Polska, co oznacza, że certyfikaty obowiązywać będą również podróżnych z naszego kraju. Dowiedz się, czym jest Certyfikat Covidowy i na jakich zasadach obowiązuje?

Certyfikaty Covidowe – co to jest?

Unijny Certyfikat COVID to zaświadczenie wydawane w formie elektronicznej oraz papierowej. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i swobody poruszania się między krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa. Dodatkowo posiadanie specjalnego certyfikatu umożliwi uczestnictwo w imprezach masowych takich jak mecze, koncerty czy wesela.

Sam certyfikat składa się z kodu QR i unikalnego identyfikatora. Zawarte w nim informacje pozwalają określić, czy dana osoba jest już zaszczepiona, czy jeszcze nie. Oprócz informacji na temat statusu szczepienia, certyfikat zawiera także aktualne wyniki testów oraz dane na temat tego, czy właściciel paszportu jest ozdrowieńcem.

Taki paszport będzie wydawany w danym kraju bezpłatnie.

Jak otrzymać paszport covidowy?

Aby otrzymać certyfikat covidowy, pacjent musi spełnić jeden z trzech warunków:

  • Otrzyma szczepionkę przeciwko COVID-19 – poszczególne kraje same decydują czy wymagać będą pełnego zaszczepienia, czy podania tylko jednej dawki. Aby otrzymać certyfikat w Polsce, wymagane jest pełne szczepienie. Sam certyfikat ważny jest do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.
  • Otrzyma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – certyfikat jest wówczas ważny przez 48 godzin.
  • Wyzdrowieje po COVID-19 – certyfikat będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Sam certyfikat można znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta – później dostępny on będzie również w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel.

Oprócz elektronicznej wersji paszportu covidowego, pacjent może również otrzymać wydruk. Będzie można go uzyskać w dowolnej placówce medycznej.

Co zyskają podróżni?

Przede wszystkim swobodę podróżowania i korzystania z usług. Dodatkowo będą oni mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych.

Posiadacze paszportów covidowych będą mogli bez przeszkód poruszać się w państwach Unii Europejskiej. Oznacza to między innymi, że będą oni zwolnieni z obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe do danego kraju. Ma to zachęcić Europejczyków do bezpiecznego podróżowania podczas zbliżającego się sezonu wakacyjnego. Nic więc dziwnego w tym, że na wprowadzenie takich certyfikatów najmocniej naciskały kraje turystyczne – Włochy, Hiszpania czy Chorwacja.

Posiadacze certyfikatów będą mogli również uczestniczyć we wszelkiego rodzaju wydarzeniach, jak mecze piłkarskie, koncerty czy wesela. Podobne rozwiązanie wprowadzili wcześniej Izraelczycy – osoby posiadające zieloną kartę mogą korzystać z usług i wydarzeń bez ograniczeń.

Podróżowanie tylko dla posiadaczy certyfikatów?

Wprowadzenie w życie certyfikatów covidowych wzbudza dużo kontrowersji. Dotyczą one przede wszystkim ograniczenia swobody poruszania się wśród osób niezaszczepionych.

Jak jednak przekonują eksperci, osoby, które z różnych przyczyn nie zdecydowały się na zaszczepienie, również będą mogły przekraczać granice. W większości przypadków będzie jednak obowiązywać ich kwarantanna po przyjeździe do danego kraju.

Certyfikaty Covid-19. Od kiedy?

Podstawa prawna wprowadzająca certyfikaty covidowe rozpoczyna działanie 1.lipca 2021. Do tego czasu, wszystkie europejskie kraje powinny już zostać podłączone do ujednoliconego systemu unijnego, stanowiącego centrum zarządzania certyfikatami.

Polska już wcześniej pozytywnie przeszła testy techniczne i wyraziła swoją gotowość do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów. Mieszkańcy naszego kraju mogą więc już generować stosowne dokumenty za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy naszego kraju mogą już swobodnie podróżować po Unii Europejskiej. Zdecydowana większość krajów nie jest jeszcze przygotowana do weryfikacji certyfikatów covidowych. Gotowość ma nastąpić dopiero po 1.lipca.

Paszport Covid-19 a podróż poza UE

Póki co certyfikaty covidowe obowiązywać będą jedynie w krajach należących do wspólnoty. Osoby planujące podróż poza UE, mogą skorzystać z zaświadczenia o szczepieniu. Dokument ten można wygenerować za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Zaświadczenie o szczepieniu wydawane jest w języku polskim i angielskim.

Ubezpiecz się na czas podróży!

Certyfikat Covidowy to nie jedyna rzecz, o którą warto zadbać przed wyjazdem na wakacje. Niezbędne jest również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które chroni podróżnego przed ogromnymi kosztami związanymi z leczeniem za granicą.

Takie ubezpieczenie turystyczne możesz z łatwością wykupić z pomocą porównywarki ubezpieczeń Asekuro.pl. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, aby porównać oferty największych towarzystw ubezpieczeniowych w kraju.

Sprawdź to już teraz!

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie