Ubezpieczenie AC to produkt finansowy, który gwarantuje pokrycie kosztów szkody, będącej efektem wypadku samochodowego lub kolizji. Nie jest to polisa obowiązkowa, jednak jej wykupienie może okazać się naprawdę opłacalne. Czy tak też jest w przypadku starych samochodów? Czy ubezpieczenie AC powinni wykupić również właściciele kilkunastoletnich pojazdów?
Czym jest ubezpieczenie AC?
Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewni odszkodowanie gdy:
- dojdzie do kradzieży samochodu lub fotelików, kluczyków i innych elementów i części wyposażenia,
- dojdzie do wandalizmu lub zdarzeń losowych tj. pożar czy grad,
- dojdzie do zniszczenia prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego, a także gdy kluczyki lub sterowniki zostaną zgubione.
Odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenie OC nie zawsze jest możliwe do uzyskania — jeśli przykładowo dojdzie do zdarzenia na parkingu, a sprawca ucieknie i nie uda się go ustalić — polisa OC może nie zapewnić nam odszkodowania. W takiej sytuacji przydatne może okazać się Autocasco, dzięki któremu uda się wypłacić odszkodowanie.
Dokładny zakres ubezpieczenia AC zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre firmy oferują swoim klientom bonusy np. w postaci ubezpieczenia przewożonego bagażu.
Autocasco, a maksymalny wiek samochodu
Samochody z czasem stają się coraz to mniej sprawne i bardziej podatne na wszelkiego rodzaju usterki. Bardzo często koszty związane z naprawą kilkunastoletniego samochodu przewyższają samą wartość pojazdu i zwyczajnie są nieopłacalne. Ubezpieczenia AC nie zakupimy dla każdego samochodu. Ogólne Warunki Ubezpieczenia AC (OWU AC) dokładnie określają, jaki może być maksymalny wiek auta ubezpieczonego polisą AC.
Kwestia ta zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak w zdecydowanej większości przypadków, możliwe jest zakupienie polisy AC na auto mające nie więcej niż 15 lat. Niektóre towarzystwa nie ubezpieczają samochodów mających więcej niż 13, a czasem nawet 10 lat.
Co ważne, maksymalny wiek auta może zostać osiągnięty podczas trwania umowy AC. Wraz z dniem jej zakończenia, umowa się rozwiązuje. Jej przedłużenie nie jest wówczas możliwe.
Czy warto kupić AC dla starego samochodu?
Zakres ochrony ubezpieczenia AC kusi do zakupu posiadaczy starych samochodów. Jednak czy to się w ogóle opłaca? Sytuacja jest jasna, gdy samochód osiągnął maksymalny wiek. Wówczas niemożliwe jest wykupienie polisy, chyba że znajdzie się towarzystwo oferujące nieco korzystniejsze warunki.
Zakup ubezpieczenia AC dla starego samochodu nie zawsze jest opłacalny. Im pojazd jest starszy, tym prawdopodobnie droższe będzie jego ubezpieczenie. Przed zakupem polisy warto dokładnie zorientować się, ile kosztowałoby ubezpieczenie u poszczególnych towarzystw. Jeśli cena nie będzie zbyt wysoka, zakup AC może okazać się dobrym pomysłem. Przeglądając poszczególne oferty, dobrze jest skorzystać z dostępnych porównywarek takich jak np. Asekuro.pl . Dzięki nim będziemy mieli pełny obraz dostępnych ofert oraz wybierzemy tą, która odpowiada nam najbardziej.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku auta zabytkowego. Tutaj w większości przypadków nie ma potrzeby kupowania AC, ze względu na rzadkie korzystanie z samochodu. Dla auta zabytkowego w zupełności wystarczy ubezpieczenie OC z rozszerzeniem np. do Assistance lub NNW.
Dobrą alternatywą dla polisy AC może okazać się AC mini. Jest to ubezpieczenie o węższym zakresie ochrony, jednak jego cena jest przy tym o wiele niższa. Taka polisa uchroni właściciela pojazdu przed najbardziej prawdopodobnymi i kosztownymi zdarzeniami.
Na co zwrócić uwagę, przy zakupie AC?
Osoby, które zdecydują się zakupić ubezpieczenie AC dla starego samochodu, poza ceną, powinny zwrócić uwagę na poniższe czynniki:
- części użyte do naprawy — stary samochód nie jest już tak sprawny, a jego poszczególne części są zużyte; ubezpieczyciel może zastrzec, że podczas ewentualnej naprawy zostaną użyte tanie zamienniki, które z pewnością długofalowo nie rozwiążą problemu,
- sposób naprawy — jeśli niezbędna będzie naprawa samochodu, ubezpieczyciel może rozliczyć się bezpośrednio z warsztatem, bądź wypłacić pieniądze kierowcy; w przypadku drugiego sposobu, należy zwrócić uwagę na wysokość wypłacanych pieniędzy, ponieważ mogą one nie pokrywać wszystkich kosztów,
- amortyzacja części — ubezpieczyciel może pokryć koszt zakupu części nowych w przypadku naprawy, jak i wypłacić odszkodowanie pomniejszone np. o 50% w związku z zużyciem poszczególnych części samochodu.
Dodatkowo nie bez znaczenia pozostają także udziały własne. Czym one są? Jest to kwota będąca częścią ubezpieczenia AC, którą płaci się z góry przy zawieraniu umowy. Niska składka za polisę może być myląca, jeśli udział własny wynosi przykładowo 10 czy 15%.
AC dla starego samochodu nie zawsze jest opłacalne, jednak w niektórych sytuacjach warto je zakupić. Ważne jest, by porównać poszczególne oferty oraz ich ceny, a także wybrać tą, która jest najatrakcyjniejsza.
Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń OC/AC, a na pewno znajdziesz ofertę AC dla starego samochodu 😉