Najlepsze wakacyjne kierunki 2021

Najlepsze wakacyjne kierunki 2021

Branża turystyczna odżyła. Globalne luzowanie obostrzeń i szybko postępujące programy szczepień sprawiają, że rosną szanse na normalne wakacje 2021. Jak je spędzimy? Spora część Polaków zostanie w kraju, wypoczywając głównie nad Morzem Bałtyckim. Co trzeci z nas chce wyjechać tego lata za granice. Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze wakacyjne kierunki w tym roku i ile to będzie kosztować.

Wakacje w Polsce? Będzie drogo

Według badań przeprowadzonych przez serwis nocowanie.pl ponad połowa Polaków planuje wakacyjny wyjazd podczas zbliżającego się sezonu urlopowego. To znacznie mniej niż w okresie przed pandemią. W analogicznym okresie pięć lat temu, plany wyjazdowe miało blisko 80 proc. badanych.

Zdecydowana większość pytanych (57 proc.) planuje swój urlop spędzić w Polsce. Zainteresowanie najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi w naszym kraju widać gołym okiem – na serwisach z ogłoszeniami, miejsca noclegowe znikają w szybkim tempie.

Polaków nie odstraszają nawet bardzo wysokie ceny polskich wakacji. A te mogą w tym roku osiągnąć rekordowy poziom. Hotele i restauracje chcą, a nawet muszą odbić sobie lockdown, więc ceny już poszły w górę. Co ważne, więcej trzeba zapłacić nie tylko za luksusowe hotele i apartamenty, ale również średniej jakości domki wczasowe i przydrożne budki z jedzeniem.

Finalnie, wakacje nad polskim morzem mogą być droższe nawet o kilkanaście procent niż jeszcze rok temu. Tygodniowy pobyt rodziny 2+1 w jednej z popularnych nadmorskich miejscowości to wydatek na poziomie 3000-4000 złotych w zależności od lokalizacji i standardu noclegu.

Wakacje 2021 – najpopularniejsze kierunki

Tłok, wysokie ceny i niepewna pogoda sprawiają, że Polacy chętnie spoglądają również na zagraniczne kierunki podróży. Gdzie polecą w tym roku?

Wielkiego zaskoczenia nie ma.

Największym zainteresowaniem turystów cieszą się tego lata dobrze znane kierunki: Turcja, Grecja, Bułgaria Hiszpania, Egipt i Albania.

Według danych opublikowanych przez Travelplanet.pl dotyczących rezerwacji wycieczek na okres 01.06.2021- 30.09.2021, turyści najczęściej wybierają Turcję (29.3 proc) i Grecję (22.5 proc.). Średni koszt tygodniowego pobytu w tych krajach dla jednej osoby to około 1200 złotych.

Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się Bułgaria oraz Egipt. Tam swój urlop planuje spędzić niespełna 10 proc. osób rezerwujących wyjazd przez ten portal. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania, Tunezja, Albania i Chorwacja.

Rośnie popyt na egzotykę

W czasie pandemii koronawirusa turyści mieli ograniczone możliwości podróżowania. Otwarte granice miały głównie państwa egzotyczne – na czele z Zanzibarem i Dominikaną. Według ekspertów, w najbliższym sezonie wakacyjnym popyt na egzotyczne dalej będzie na wysokim poziomie.

Dużo większe zainteresowanie tymi kierunkami jest efektem bardziej przystępnych cen niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie za 8-dniową wycieczkę na Zanzibar trzeba zapłacić około 3500 złotych. Więcej zapłacimy za pobyt na Dominikanie, Wyspach Zielonego Przylądka czy Malediwach. Tutaj ceny zaczynają od 5000 złotych.

Wakacje za granicą. Ceny 2021

Czy wakacje 2021 będą droższe niż wcześniejsze? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez turystów. Trudno się temu dziwić. Uzasadniona jest obawa, że cała branża turystyczna będzie chciała się odkuć po pandemicznych miesiącach podnosząc ceny.

Drożej faktycznie będzie. Ale nie wszędzie. Jak wynika z danych portalu turystyka.rp.pl więcej trzeba będzie zapłacić za wakacje między innymi w Portugalii, Grecji, Turcji czy Bułgarii. Wzrost cen najmocniej odczuwalny jest w przypadku ojczyzny Cristiano Ronaldo. Średni koszt wycieczki do Portugalii w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o ponad 250 złotych.

Są jednak kierunki, gdzie tegoroczne wakacje będą tańsze niż jeszcze 12 miesięcy temu. Mniej zapłacisz za pobyt na Majorce, w Egipcie oraz Maroku.

Na spore wydatki muszą przygotować się turyści wyjeżdżający tego lata nad polskie morze. Tygodniowy urlop pary w średniej jakości hotelu to wydatek rzędu około 5 tysięcy złotych. Większość hoteli i apartamentowców działających nad Morzem Bałtyckim znacząco podniosła swoje ceny chcąc wykorzystać duży popyt.

Więcej należy zapłacić nie tylko za nocleg w Polsce, ale również za wyżywienie. Podwyżki obejmują jednak nie tylko restauracje, ale również mniejsze budki z jedzeniem.

Chętnych na taki wyjazd jednak nie brakuje. Wiele osób rezygnuje z zagranicznej podróży ze względu na konieczność wykonywania testów, wzmożonych kontroli i licznych badań. Zamiast tego wolą zapłacić więcej i spędzić urlop w Polsce.

Ubezpieczenie turystyczne – bez niego ani rusz!

Wybierając się na zagraniczne wakacje nie warto zapominać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Ta dodatkowa polisa zapewnia ochronę na wypadek choroby, urazy, czy też leczenia szpitalnego w innym państwie niż Polska.

Korzystanie za granicą z pomocy medycznej wiąże się z ogromnymi kosztami. Wykupując ubezpieczenie turystyczne można ich uniknąć. Wystarczy, że pobierzesz aplikację Asekuro.pl, by w kilka sekund porównać propozycje największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Możesz także skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych na naszej stronie.

Pobierz z App Store (system iOS)
Pobierz z Google Play (system Android)

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie