Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości w wariancie All Risk?

Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości w wariancie All Risk?

Polisa ubezpieczeniowa nieruchomości to jedno z najczęściej wybieranych ubezpieczeń. Trudno się temu dziwić. Naprawa szkód po pożarze, czy zalaniu jest bardzo kosztowna. Zanim jednak zdecydujesz się wykupienie pierwszej lepszej polisy, sprawdź co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania lub domu. Czy warto zdecydować się na wariant All Risk?

Ubezpieczenie nieruchomości. Polacy lubią bezpieczeństwo

Zalanie, pożar, wichura czy kradzież – to tylko niektóre niebezpieczeństwa, na które narażona jest nieruchomość. Ich konsekwencje mogą być dla właścicieli mieszkania lub domu tragiczne w skutkach. W najlepszym razie potrzebny będzie kosztowny remont, a najgorszym mogą nawet stracić dach nad głową. Nie dziwi więc, że Polacy tak chętnie wykupują polisy na nieruchomości.

Aż 80% Polaków kupuje ubezpieczenie nieruchomości – tak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia. Co ważne, zdecydowana większość z nich ubezpiecza dom lub mieszkanie co roku, przedłużając wykupioną raz polisę.

Jak motywują swój zakup? Co trzeci Polak kupuje polisę na nieruchomość z obawy przed potencjalnymi kosztami związanymi z naprawą powstałej szkody. I mają w tym sporo racji. Materiały budowlane i koszty związane z najmem ekipy remontowej są coraz droższe. Przykładowo koszt remontu dachu zerwanego w wichurze, może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Można się przed takim wydatkiem ochronić, wydając około 200 złotych na polisę.

Nie jest to jednak jedyna motywacja. Ponad 14% badanych wskazało, że wykupuje polisę na nieruchomość, ponieważ potrzebują jej jako zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego. Kolejne 13% miało szkodę mieszkaniową w przeszłości i teraz doceniają fakt posiadania zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia.

Na rezygnację z ubezpieczenia nieruchomości decyduje się tylko co piąty Polak. Najczęściej są to osoby o najniższych dochodach, który w wielu przypadkach po prostu nie stać na wykupienie polisy.

Ubezpieczenie All Risk i od ryzyk nazwanych. Jakie są różnice?

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych wyróżnia się dwa rodzaje polis nieruchomości: ubezpieczenia All Risk (od wszystkich ryzyk) oraz ubezpieczenia od ryzyk nazwanych. Czym się różnią?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenia All Risk obejmuje wszystkie ryzyka, na które narażona jest nieruchomość. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za wszystkie możliwe wydarzenia. Dodatkowo, warianty premium takiego ubezpieczenia zapewniają wypłatę odszkodowania, nawet jeśli szkoda wynikła z winy właściciela mieszkania lub domu.

Nie jest jednak tak, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy All Risk wypłacają odszkodowanie w przypadku każdej szkody. Powszechne wśród nich jest stosowanie wyłączeń. Obejmują one te zdarzenia, w przypadku których wystąpienia, szkoda nie jest uznawana. Przed zawarcie polisy od wszystkich ryzyk, warto dokładnie zapoznać się z tymi wyłączeniami.

Alternatywą do ubezpieczenia All Risk są ubezpieczenia od ryzyk nazwanych. Jak sama nazwa wskazuje, taka polisa obejmuje jedynie elementy, które zostaną wskazane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Te mogą być bardzo różne. Część z nich zaproponuje samo towarzystwo ubezpieczeniowe, inne (za dodatkową opłatą) może dodać sam właściciel nieruchomości.

Co więcej, w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, potencjalne szkody będą nie tylko nazwane, ale również szczegółowo opisane. Warto zwrócić uwagę na te opisy, ponieważ doprecyzowują one, kiedy ubezpieczonemu przypada odszkodowanie. Przykładowo, towarzystwo może określić siłę wiatru, która musi zostać odnotowana, aby uznać szkodę.

Przed czym chroni ubezpieczenie nieruchomości All Risk?

Zakres ochrony, który zapewnia polisa All Risk jest bardzo szeroki. Co ważne, tego rodzaju ubezpieczenie chroni nie tylko elementy stałe budynku jak mury, czy dach, ale również znajdujące się w nim przedmioty.

Oto przykładowe wydarzenia, które zostaną uznane za szkodę przy polisie All Risk:

   

   • zalanie mieszkania z winy sąsiada,

   • zerwanie dachu na skutek wichury lub huraganu,

   • przegryzienie kabli instalacji elektrycznej przez myszy,

   • kradzież lub włamanie,

   • uszkodzenie samochodu lub motocyklu znajdujących się w garażu.

  To oczywiście tylko niektóre zagrożenia, przed którymi chroni polisa na mieszkanie. Przy podpisywanie umowy, warto zwrócić uwagę na wyłączenia wpisane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

  Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

  Cena ubezpieczenia mieszkania w trybie All Risk waha się między 200 a 400 złotych. Ostateczna wartość uzależniona jest od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest zakres ochrony. Im mniej w umowie wyłączeń, tym składka będzie wyższa.

  Warto jednak mieć świadomość, że cena ubezpieczenia nieruchomości od ryzyk nazwanych jest niewiele tańsza (średnio o około 60-100 złotych rocznie). W droższej wersji otrzymujesz jednak znacznie szerszą ochronę swojego majątku.

  Porównaj ceny ubezpieczenia nieruchomości w aplikacji Asekuro!

  Jeśli kupujesz ubezpieczenie mieszkania to nie wybieraj w ciemno. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Asekuro i wybierz najlepszą ofertę.

  Podziel się
  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Email
  Reddit
  WhatsApp
  Telegram
  Z aplikacją, ubezpieczenie
  masz zawsze przy sobie.

  Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

  lub oblicz na stronie