Polisa na panele fotowoltaiczne to skuteczny sposób na uniknięcie kosztów związanych z naprawą instalacji. A te potrafią być całkiem spore. Cena pojedynczego panela przekracza średnio 500 złotych. Do tego należy dodać jeszcze dodatkowe materiały montażowe oraz samą usługę. W rezultacie okazuje się, że dużo taniej jest ubezpieczyć fotowoltaikę. Jak to zrobić?
Fotowoltaika coraz popularniejsza. Rok 2020 był rekordowy!
Rynek fotowoltaiki (PV) rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii. Takie wnioski płyną z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Biorąc pod uwagę przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych, jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce.
W samym 2020 roku w Polsce uruchomiono 2.4 GW nowych instalacji PV. Łączna wartość inwestycji w ten sektor przekroczyła 10 mld zł, co jest wynikiem rekordowym. Obecnie sumaryczna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi już blisko 4 GW.
Zdecydowaną większość inwestycji w sektorze PV stanowią tzw. mikroinstalacje. Za ich uruchomienie odpowiadają przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych i niewielkich firm. Wynika to z dużego zainteresowania obywateli produkcją energii do własnego użytku przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Rynek prosumencki napędzają również dostępne programy wsparcia i przyjazne regulacje prawne m. in. ulgi podatkowe.
Rośnie również rynek farm FV. Eksperci prognozują, że w latach 2021 i 2022 nastąpi prawdziwy boom inwestycyjny w sektorze farm PV – wówczas to projekty z aukcji na energię z OZE będą oddawane do eksploatacji.
Prognozuje się, że kolejne lata dalej będą rekordowe dla całego sektora fotowoltaiki w Polsce. W samym 2021 roku do użytku mają zostać oddane farmy o łącznej mocy na poziomie 2.8 GW.
Po ilu latach fotowoltaika się zwraca?
Polacy pokochali fotowoltaikę z prostego powodu: to się po prostu opłaca.
Montaż domowej mikroinstalacji sprawia, że stajemy się prosumentem, czyli jednocześnie producentem i odbiorcą prądu. Rozliczenie uzależnione jest od tego, jak dużą instalacją dysponujemy. Jak to wygląda w 2021 roku?
- właściciele instalacji o mocy do 10 kW korzystają z upustu w stosunku 1 do 0,8,
- właściciele instalacji od 10 do 50 kW w stosunku 1 do 0,7.
W praktyce oznacza to, że dostawca mikroinstalację o mocy do 10 kW, wysyłając do sieci 1000 kWh, odbiera 800 kWh. Analogicznie właściciel instalacji o mocy od 10 do 50 kW wysyła 1000 kWh, a odbiera 700 kWh.
Właściciel instalacji ponosi jedynie opłaty stałe, które wynoszą około 160 zł rocznie. Na kwotę tą składają się: opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa.
To, jak długo instalacja fotowoltaiczna będzie się spłacać, zależy od kilku czynników takich jak koszty instalacji, wysokość rachunków za prąd czy nasłonecznienie. Generalnie przyjmuje się jednak, że mikroinstalacja o mocy 5 kWp zwróci się już po około 6-7 latach.
Ubezpieczenie paneli – dlaczego warto?
Średni koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp to ponad 30 tysięcy złotych. Równie kosztowne są naprawy i wymiany poszczególnych paneli – koszt pojedynczego modułu to około 500 złotych.
Dobre ubezpieczenie fotowoltaiki chroni właściciela instalacji przed koniecznością poniesienia takich kosztów w przypadku awarii.
Sama instalacja narażona jest przede wszystkim na działanie warunków atmosferycznych. Wpływ na jej poprawne działanie mogą mieć burze, porywisty wiatr czy gradobicie.
Ubezpieczenie fotowoltaiki – zakres ochrony
Zakres ochrony ubezpieczenia zależy w dużej mierze od towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybierzesz. Warto zwrócić uwagę, aby lista zagrożeń, przed którymi chroni była jak najdłuższa. Powinny znaleźć się na niej między innymi:
- uderzenia pioruna,
- upadek drzew i masztów,
- gradobicie,
- huragan,
- porywisty wiatr,
- trąba powietrzna,
- pożar,
- przeciążenia eksploatacyjne,
- powódź,
- kradzież.
Jeśli zamierzasz ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną, która znajduje się na podłożu to warto dodać do polisy jeszcze ochronę przed wandalizmem i zniszczeniem mienia.
Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?
Większość towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku oferuje ubezpieczenie fotowoltaiki w formie rozszerzenia polisy mieszkaniowe. Oznacza to, że wykupując jedno ubezpieczenie, właściciel nieruchomości zabezpiecza dom i instalację.
Koszt takiego ubezpieczenia uzależniony jest od wartości nieruchomości oraz wartości samej instalacji.
Średni koszt ubezpieczenia nieruchomości o wartości około 700 tys. złotych wraz z instalacją fotowoltaiczną (o wartości około 30 tys. zł) to wydatek rzędu 400-500 złotych rocznie.
Polisa na panele fotowoltaiczne – ranking ofert
Odpowiednio szukając, znajdziesz także tańsze oferty.
Porównania ofert polis mieszkaniowych dokonasz z pomocą aplikacji asekuro.pl. Wystarczy niespełna minuta, aby otrzymać zestawienie propozycji największych towarzystw ubezpieczeniowych w kraju.
Nie czekaj. Zainstaluj wygodną porównywarkę ubezpieczeń już teraz – pobierz Asekuro.pl.
Pobierz z App Store (system iOS)
Pobierz z Google Play (system Android)