Ubezpieczenie roweru – przed czym chroni i ile kosztuje?

Ubezpieczenie roweru – przed czym chroni i ile kosztuje?

Tylko w 2020 roku zgłoszono ponad 10 tysięcy przypadków kradzieży rowerów. To dużo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że wartość nowego jednośladu może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie może więc dziwić, że coraz większa liczba właścicieli rowerów decyduje się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Z naszego tekstu dowiesz się, jaką ofertę dla rowerzystów przygotowali ubezpieczyciele, jaka jest specyfika dostępnych na rynku polis oraz na jakie koszty należy się przygotować. Przyglądamy się też temu, jaki zakres ochrony daje ubezpieczenie rowerowe.

Ubezpieczenie roweru a ubezpieczenie rowerzysty

Planując wykupienie polisy ubezpieczeniowej na rower należy przygotować się na to, że oferty poszczególnych firm mogą się od siebie sporo różnić. Ubezpieczenie roweru jest nieobowiązkowe, dlatego ubezpieczyciele mają szerokie pole do popisu. Oferta zwykle składa się z kilku rodzajów zabezpieczeń. Jako klient możesz je ze sobą samodzielnie zestawiać.

Da się też zauważyć, że część firm dodatkowo stara się pozyskać określone grupy rowerzystów. Dla przykładu, mogą być to rowerzyści uprawiający amatorsko sporty rowerowe (nawet wysokiego ryzyka), wielbiciele długich wycieczek rowerowych (firmy oferują im np. ubezpieczenie bagażu), czy rodziny z dziećmi (są takie polisy, które promowane są nie tylko możliwością ubezpieczenia samego roweru, ale też akcesoriów takich jak fotelik czy wózek).

Osoby rozważające zakup ubezpieczenia na rower powinny też pamiętać, że mogą zdecydować się na ubezpieczenie samego roweru, roweru i rowerzysty, jaki i tylko rowerzysty. Poniżej wyjaśniamy to bardziej szczegółowo.

Przed czym może chronić ubezpieczenie roweru?

Jak już wspomnieliśmy, polisy rowerowe charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i elastycznością. Mogą nas zabezpieczać na różnych poziomach. Przed rozpoczęciem poszukiwań, warto zatem dokładnie zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. W ramach jednego produktu (ubezpieczenie roweru) możesz mieć bowiem kilka rodzajów ubezpieczeń.

Ubezpieczenie NNW

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono skutki wypadków podczas jazdy rowerem. Niektóre ubezpieczalnie oferują tego typu polisę również dla osób uprawiających na rowerze tzw. sporty wysokiego ryzyka lub startujących w amatorskich zawodach rowerowych. Wykupując NNW należy zwrócić uwagę m.in. na wysokość potencjalnego odszkodowania.

OC na rower

OC na rower, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to odpowiednik ubezpieczenia, które zna każdy właściciel samochodu. W przypadku jednośladów posiadanie OC nie jest obowiązkowe. Nad jego wykupieniem powinni się jednak zastanowić zwłaszcza ci rowerzyści, którzy często jeżdżą po mieście. Rośnie wówczas ryzyko spowodowania kolizji, wypadku, czy po prostu uszkodzenia innego pojazdu. Posiadane OC na rower może wtedy uchronić przed ryzykiem np. ponoszenia kosztów naprawy.

Należy też pamiętać, że OC nie jest ubezpieczeniem roweru, lecz – podobnie jak NNW – ubezpieczeniem rowerzysty. Tzn. że osoba, która je wykupi zostanie objęta ochroną nawet wtedy, gdy będzie poruszała się rowerem który do niej nie należy.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży, czyli casco na rower

Chęć zabezpieczenia się na wypadek kradzieży to jedna z głównych motywacji Polaków do wykupienia ubezpieczenia na rower. Ten element polisy jest szczególnie istotny dla posiadaczy drogiego sprzętu – dobrej jakości rower może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Co ważne, taka polisa zapewnia ochronę nie tylko na wypadek kradzieży, ale również zniszczenia roweru. Ubezpieczyciele stawiają jednak określone warunki jakie należy spełnić już na etapie aktywowania polisy (chodzi np. o wiek roweru). Kolejne związane są ze sposobem zabezpieczania i przechowywania jednośladu. Dlatego przed zawarcie polisy warto dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia (OWU).

Rowerowe assistance

To pomoc na wypadek uszkodzenia roweru w trasie – na przykład w wyniku wypadku. Mając assistance możesz liczyć np. na pomoc w transporcie, naprawienie sprzętu na miejscu lub zwrócenie kosztów naprawy, pokrycie kosztów leczenia.

Jeśli planujesz wykupić tego typu usługę w ramach ubezpieczenia roweru (lub mamy ją w pakiecie), warto zwrócić uwagę, na jakim obszarze działa. Cześć z nich zapewnia ochronę na terenie całej Polski, podczas gdy inne tylko w określonej odległości od miejsca zamieszkania.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Ze względu na spore zróżnicowanie ofert ubezpieczenia roweru, stawki oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od niespełna 40 zł za pół roku, a kończą na kwocie kilkuset złotych za rok. Wszystko zależy od tego, na jaki poziom i rodzaj ochrony się zdecydujemy.

Dlatego przed zakupem porównaj ze sobą oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Pomoże ci w tym porównywarka ubezpieczeń aplikacja Asekuro.pl. Dzięki niej można w każdej chwili zobaczyć propozycje różnych ubezpieczycieli – wystarczy sięgnąć po telefon. W jednym miejscu nie tylko porównasz propozycje towarzystw, ale również wykupisz daną polisę.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie