Jak młody kierowca może zmniejszyć składkę za pierwsze OC?

Jak młody kierowca może zmniejszyć składkę za pierwsze OC?

Ubezpieczenie samochodu to jeden z większych wydatków, z którym musi liczyć się każdy młody kierowca. Brak doświadczenia za kółkiem powoduje, że stawka takiego ubezpieczenia może być nawet o kilkaset złotych większa niż w przypadku starszych kierowców. Na szczęście istnieje kilka sposobów na obniżenie składki OC. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą większe OC?

Wiek i brak doświadczenia to główne powody, dlaczego młodzi kierowcy płacą wyższe OC od swoich starszych kolegów. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, kim jest młody kierowca. Dolna granica jest stosunkowo prosta do ustalenia – jest nią 18 lat – natomiast dużo gorzej jest z górną granicą wieku. Tutaj większość towarzystw ubezpieczeniowych przyjmuje pułap 25 lat. Są jednak również takie firmy, dla których kierowca wchodzi w dorosły wiek dopiero po 29-tych urodzinach.

Według policyjnych statystyk, to właśnie młodzi kierowcy (do 27. roku życia) najczęściej powodują kolizje i wypadki drogowe. Wynika to głównie z braku doświadczenia oraz brawury. Doskonale wiedzą o tym towarzystwa ubezpieczeniowe, które kalkulując ryzyko, nakładają na młodocianych kierowców wyższe opłaty za OC.

Duży wpływ na to, że młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie samochodu jest fakt, że nie posiadają oni żadnych zniżek. Te zbierane są za lata bezwypadkowej jazdy i w późniejszym okresie mają duże przełożenie na wysokość opłacanej składki.

4 sposoby, jak obniżyć OC młodego kierowcy

Jeśli przeraziła Cię pierwsza kalkulacja wysokości OC, które musisz zapłacić, to spokojnie. Jest kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym zapłacisz mniej za ubezpieczenie samochodu. Oto cztery najpopularniejsze:

1. Rozważnie wybierz samochód

Na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa nie tylko wiek oraz doświadczenie kierowcy, ale również parametry samego pojazdu. I tak, dużo więcej zapłacisz za OC starszego auta z dużym silnikiem, niż nowszego modelu o niewielkiej pojemności.

Warto więc dokładnie przekalkulować, czy na pewno zakup tańszego i starszego samochodu jest bardziej opłacalny od nabycia nowszego auta.

Porównując samochody weź pod uwagę:

  • pojemność silnika – im większa tym droższe ubezpieczenie
  • typ auta – przy miejskim samochodzie zapłacisz mniejsze OC
  • wiek samochodu – im starszy tym większe OC

2. Skorzystaj z pomocy współwłaściciela

To powszechna praktyka wśród młodych kierowców, którzy chcą uniknąć płacenia wysokiego ubezpieczenia. Przeniesienie części własności pojazdu na osobę starszą, która posiada już bezwypadkową historię u ubezpieczyciela może obniżyć koszty OC nawet o kilkadziesiąt procent. Taką osobą może być na przykład któryś z rodziców.

Młodzi kierowcy mają dwie opcje wyboru:

  • stają się współwłaścicielami – przenoszona jest część własności na inną osobę
  • rezygnują z własności – cała własność przeniesiona jest na inną osobę.

Warto pamiętać, że obie te czynności wymagają zgłoszeniem zmian w dowodzie rejestracyjnym, jeżeli młody kierowca był już wpisany jako jedynym właściciele auta. Należy mieć również świadomość, że takie rozwiązanie spowalnia zbieranie zniżek komunikacyjnych.

3. Zapłać ubezpieczenie samochodu na raz

Płatność za ubezpieczenie samochodu można uregulować na raz lub podzielić ją na dwie lub nawet cztery równe raty. Skorzystanie z tej drugiej możliwości powoduje, że nie trzeba jednorazowo płacić tak dużej kwoty, ale należy liczyć się z tym, iż finalny koszt ubezpieczenia wzrośnie – średnio o kilka procent.

Z punktu widzenia naszego portfela, lepiej jest więc zapłacić ubezpieczenie samochodu na raz.

4. Porównaj oferty ubezpieczycieli

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada własną politykę dotyczącą wycen kosztów ubezpieczenia. Oznacza to, że ten sam kierowca w dwóch firmach ubezpieczeniowych otrzyma zupełnie inne propozycje. Często różnica między nimi wynosi nawet kilkaset złotych.

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, to koniecznie porównaj wszystkie możliwości. Możesz to zrobić osobiście, kontaktując się z każdym towarzystwem ubezpieczeniowym lub skorzystać z oferty multiagencji ubezpieczeniowych, które zbierają oferty od największych firm na rynku.

Jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu najtańszego OC dla młodego kierowcy, to skorzystaj z aplikacji Asekuro.pl. W jednym miejscu zebraliśmy oferty aż 20 firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do najlepszych propozycji na rynku. Do ich wygenerowania potrzeba zaledwie 57 sekund.

Porównanie ofert ubezpieczenia oraz wsparcia dedykowanego opiekuna klienta, pomoże Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Tańsze OC dla młodego kierowcy

Nie są to oczywiście jedyne sposoby na obniżenie pierwszego OC. Najlepiej pomyśleć o nim jeszcze przed zakupem samochodu i zarejestrować na siebie np. skuter lub sprzęt rolniczy. W ten sposób już wcześniej na Twoim koncie pojawią się zniżki.

Warto również na bieżąco monitorować oferty ubezpieczycieli, ponieważ regularnie oferują oni nowym klientom rabaty. Mimo że nie są one wielkie, to pozwalają zaoszczędzić kilka procent na swoim ubezpieczeniu. 

Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń OC/AC.

Podziel się
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Reddit
WhatsApp
Telegram
Z aplikacją, ubezpieczenie
masz zawsze przy sobie.

Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

lub oblicz na stronie