Jakie parametry wpływają na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego?

Jakie parametry wpływają na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego?

Wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego jest zazwyczaj głównym czynnikiem, na który zwracamy uwagę przy wyborze konkretnej oferty. Firmy ubezpieczeniowe uzależniają wysokość składki od wielu parametrów, które składają się na prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Pod uwagę brane są nie tylko parametry pojazdu, ale także wiek kierowcy czy nawet dane demograficzne, o czym więcej poniżej.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego?

Kryteria mające wpływ na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego możemy podzielić na dwa rodzaje – te, które zależą od pojazdu oraz te, które zależą od kierowcy. Do tych pierwszych zaliczamy:

     

      • markę pojazdu – w przypadku samochodów sportowych, wysokość składki będzie większa,

      • wartość pojazdu – im jest ona większa, tym wyższa będzie składka,

      • przebieg roczny pojazdu – im wyższy jest przebieg, tym droższe jest ubezpieczenie,

      • wiek pojazdu – starszy samochód może, lecz nie musi wiązać się z wyższą składką,

      • przeznaczenie pojazdu – samochody zarejestrowane na firmę cechuje wyższa składka,

      • pojemność silnika – im mniejsza pojemność, tym niższa składka ubezpieczenia,

      • miejsce parkowania pojazdu – uznaje się, że parkowanie przy domu czy w garażu jest bezpieczniejsze niż na ogólnodostępnym parkingu,

      • liczba i rodzaj zabezpieczeń przeciwkradzieżowych – im jest ich więcej, tym niższa będzie składka ubezpieczenia,

      • kolor pojazdu – jaskrawe kolory stanowią większe zagrożenie na drodze, więc samochody w takich barwach cechuje wyższa składka (nie jest to jednak znaczna różnica).

    Kryteria, które zależą od właściciela pojazdu to przede wszystkim:

       

        • wiek i doświadczenie kierowcy – ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że im młodszy kierowca, tym mniejsze doświadczenie – stąd też wyższe składki u młodszych właścicieli pojazdów,

        • historia ubezpieczeniowa kierowcy – niższą składkę zapłacą te osoby, które nigdy nie uczestniczyły w stłuczce/wypadku,

        • miejsca zamieszkania kierowcy – w dużych aglomeracjach ryzyko wystąpienia stłuczki jest większe ze względu na natężenie ruchu, mniej więc zapłacą za ubezpieczenie osoby, które pochodzą z niewielkich miejscowości bądź wsi,

        • stan cywilny kierowcy – najmniej za ubezpieczenie komunikacyjne płacą osoby w związku małżeńskim,

        • liczba posiadanych dzieci – zakłada się, że rodzice jeżdżą ostrożniej i kierują się rozsądkiem,

        • zawód kierowcy – niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na zniżki (m.in. lekarze, prawnicy czy rolnicy),

        • współwłaściciele pojazdu – składka będzie niższa, jeśli z pojazdu będzie korzystać również starsza osoba z dużym doświadczeniem, np. rodzic.

      Kryteria te dotyczą wszystkich dostępnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Oznacza to, że np. miejsce parkowania pojazdu będzie miało znaczenie przy polisie AC, ale przy ubezpieczeniu OC już nie, ponieważ nie obejmuje ono kradzieży samochodu.

      Jak zmienia się cena pakietu ubezpieczenia, w zależności od zakresu ochrony?

      Szeroki zakres ochrony wiąże się zazwyczaj z wysoką składką ubezpieczenia. Kierowcy mają jednak możliwość zmodyfikowania niektórych parametrów, aby składka ubezpieczenia była niższa. Może to być np. sposób naprawy, wysokość udziału własnego w likwidacji szkody czy pochodzenie części użytych do naprawy pojazdu.

      Nie oznacza to jednak, że im węższy zakres ochrony, tym bardziej opłaca się wykupić ubezpieczenie. Niektóre parametry mogą niewiele kosztować, jednak jest to kwestia indywidualna i zależy już od konkretnej firmy ubezpieczeniowej oraz jej oferty. Należy również dokładnie zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej oraz jaka jest nasza sytuacja.

      Jak obniżyć wysokość składki?

      Wysokość składki ubezpieczenia będzie się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Różnice te wynikają z odmiennego sposobu kalkulowania składki, a także innej strategii rynkowej. Warto więc porównywać dostępne na rynku oferty, co bez wątpienia ułatwi aplikacja Asekuro, która pozwala m.in. kupować, przechowywać, jak i właśnie porównywać dostępne ubezpieczenia różnych firm.

      Niższą składkę gwarantuje również oczywiście bezpieczna jazda. Wystarczy rok bezkolizyjnej jazdy, aby móc liczyć na nieco atrakcyjniejszą ofertę. Znanym sposobem na jej obniżenie jest również ustanowienie współwłasności. Wystarczy, że młody kierowca uczyni współwłaścicielem nieco bardziej doświadczoną osobę, a wysokość składki znacznie spadnie. Im będzie to starsza osoba, tym lepiej.

      Nie bez znaczenia pozostaje także wybór samochodu. Najdroższych składek ubezpieczeniowych mogą spodziewać się m.in. kierowcy Audi oraz BMW, z kolei najtańszych – Dacii. Warto więc zwrócić na to uwagę. To jednak nie wszystko – nawet sposób płatności może mieć wpływ na cenę ubezpieczenia. Jeśli więc możemy sobie pozwolić na opłacenie całej sumy z góry – z pewnością zaoszczędzimy niemałą sumę pieniędzy. Zazwyczaj gdy kupujemy pakiet ubezpieczeń (przykładowo OC i AC) również możemy zaoszczędzić. Są to skuteczne sposoby, które mogą znacznie ułatwić sytuację młodego kierowcy – warto więc mieć je na uwadze.

      Sprawdź wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego korzystając z naszego kalkulatora OC/AC 🙂 

      Podziel się
      Facebook
      Twitter
      LinkedIn
      Email
      Reddit
      WhatsApp
      Telegram
      Z aplikacją, ubezpieczenie
      masz zawsze przy sobie.

      Pobierz mobilną aplikację do tańszych ubezpieczeń

      lub oblicz na stronie